NEWSY

“1670”, czyli satyra na XVII-wieczną Polskę. Nowa produkcja Netflixa jedzie po bandzie

W tej satyrycznej komedii zdziwaczały szlachcic, który marzy o tym, aby zostać najsławniejszym Polakiem, musi borykać się z kłótniami w rodzinie i konfliktami z chłopami. W rolach głównych wystąpili Bartłomiej Topa, Katarzyna Herman i Martyna Byczkowska. Już po zwiastunie widzimy, że twórcy tej produkcji sypią żartami jak z rękawa.

Netflix pokazał zwiastun swojego najnowszego polskiego serialu komediowego. Można by rzec: jest grubo i wesoło. Zapowiedź “1670” jest mocna i pokazuje, że twórcy wykorzystali każdy możliwy stereotyp, aby ponabijać się z polskiej szlachty.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Jan marzy o tym, aby zostać najsławniejszym Polakiem

Akcja serialu “1670” rozgrywa się w XVII-wiecznej Polsce. Głównym bohaterem jest Jan, młody szlachcic, który marzy o tym, aby zostać najsławniejszym Polakiem. Jest szalony, ekscentryczny i niezbyt rozgarnięty. Nie ma żadnych konkretnych umiejętności ani talentów, ale jest przekonany, że jego przeznaczeniem jest wielkość. W swojej drodze do sławy musi zmierzyć się z wieloma przeszkodami, w tym z kłótniami w rodzinie, konfliktami z chłopami i najazdem tureckim.

“Jest rok 1670. Jan, głowa szlacheckiej rodziny i właściciel (mniejszej) połowy wsi Adamczycha, marzy o zapisaniu się na kartach historii Polski – najpotężniejszego państwa na świecie. Pasmo jego życiowych sukcesów pozwala myśleć, że jest na dobrej drodze. W końcu Jan wszystko, co ma, musiał odziedziczyć sam, a całą resztę osiągnął ciężką pracą własnych chłopów. Jego ambitne plany zakłóca jednak niełatwa codzienność właściciela ziemskiego: na sejmiku znów trzeba zawetować pomysł podniesienia podatków, nieprzekonani do teorii skapywania chłopi tracą motywację do pracy, córka sprzeciwia się wydaniu za syna magnata, a podstępny sąsiad Andrzej knuje, jak zebrać większe plony w tym roku…” – słyszymy w zwiastunie Netflixa.

Brzmi poważne, ale po obejrzeniu zapowiedzi wiemy, że poważnie nie będzie, a ten patetyzm to taki żart.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

‘1670’ – kadr z serialu fot. ROBERT PAŁKA / Netflix – materiały promocyjne

“Jest zabawny, inteligentny i dobrze zagrany”

Ciekawostką jest fakt, reżyserem serialu jest standuper, a scenarzystą były raper – Maciej Buchwald i Kordian Kądziela. – “1670” to format komediowy czerpiący z różnych konwencji. Bohaterowie, umieszczeni na tle codzienności XVII-wiecznej Polski, mierzą się z dość uniwersalnymi i ponadczasowymi bolączkami. Nie jest to opowieść historyczna, lecz pewnego rodzaju fantazja na temat losów szlacheckiej rodziny Adamczewskich, która ma przede wszystkim bawić, a jednocześnie pozwolić uwierzyć w bohaterów, ich emocje oraz pragnienia – mówią twórcy produkcji.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Wszystko wskazuje na to, że serial “1670” będzie obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów polskiej komedii i historii. Premiera 13 grudnia.