Superbohater z Polski. Witold Pilecki

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Jego dziad Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogrodczyźnie uległ częściowej konfiskacie.

Witold Pilecki

Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”. Ostatni ułan RP, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Symbol Polski została bezpowrotnie utracona. Zamordowany w katowni na Mokotowie strzałem w tył głowy. Nasz polski super bohater.

Jego życie to gotowy materiał na film, jednak do tej pory nie powstała żadna znacząca produkcja, która w przejmujący sposób przedstawiłaby jego biografię. Na szczęście teraz w produkcji są aż trzy filmy o słynnym rotmistrzu.

Austriacka reżyserka Feo Aladag rozpoczęła prace nad filmem „Niewygodna prawda”, a w zeszłoroczne wakacje ruszyły zdjęcia do „Raportu Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza, którego budżet sięga 40 mln zł. Państwowy Instytut Sztuki Fimowej wsparł produkcję kwotą 1 mln zł, swój wkład ma także Polska Fundacja Narodowa. Film produkowany jest przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem jest TVP. W roli Pileckiego na ekranie zobaczymy Przemysława Wyszyńskiego, który na koncie ma role m.in. w „Na układy nie ma rady” (2017) czy „Diablo. Wyścig o wszystko” (2019). 

Najdroższy film w historii polskiego kina

Największe wrażenie robią jednak medialne doniesienia o projekcie polskiego rządu. Historyczna superprodukcja ma powstać z myślą głównie o rynku amerykańskim, obraz wyreżyserować ma laureat Oscara, a w obsadzie planowani są hollywoodzcy aktorzy. Szacowany budżet to astronomiczne 148 mln 800 tys. zł.

Na razie projekt owiany jest tajemnicą, a obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa niestety znów przełoży w czasie realizację produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *