Kto ma smaka na Bosaka?

38-letni polityk jest najmłodszym kandydatem w tegorocznych wyborach prezydenckich. Politycznie jest jednak zaangażowany już od 20 lat. Krzysztof Bosak urodził się w 13 czerwca 1982 roku w Zielonej Górze.

Krzysztof Bosak

W 2000 roku przystąpił do Młodzieży Wszechpolskiej we Wrocławiu, a rok później zaangażował się w działalność tej organizacji w województwie lubuskim – skąd pochodzi. W 2001 roku wstąpił do Ligi Polskich Rodzin, z ramienia której bez powodzenia startował do sejmiku lubuskiego.

W 2005 roku uzyskał mandat poselski, kandydując z listy Ligi Polskich Rodzin. W Sejmie V kadencji zasiadał w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Sprawował również funkcję sekretarza Sejmu.

„Taniec z Gwiazdami” i Ruch Narodowy

Niespodziewaną karierę medialną przyniósł Bosakowi występ w programie rozrywkowym „Taniec z Gwiazdami”. W parze z Sandrą Lewandowską zajął ósme miejsce.

W 2008 roku wycofał się z polityki, co poprzedziło jego odejście z LPR. W tym czasie był między innymi redaktorem naczelnym serwisu internetowego Prawy.pl oraz prezesem Fundacji Europa Media, którą sam założył. W grudniu 2012 roku dołączył do Ruchu Narodowego, a już kilka miesięcy później wszedł w skład rady decyzyjnej tej organizacji.

W 2014 roku bez powodzenia kandydował do europarlamentu oraz do Rady m. st. Warszawy. Rok później, jako wspólny kandydat Ruchu Narodowego i Kongresu Nowej Prawicy walczył o fotel prezydenta Zielonej Góry.

„Krzysztof, pozdrów chłopaka!”

W 2018 roku Krzysztof Bosak stał się bohaterem obyczajowego skandalu. Gdy senat przyjął nowelizację prawa łowieckiego, niemal jednogłośnie zostało odrzucone obniżenie wieku myśliwych: w polowaniach mogą brać udział osoby pełnoletnie, odrzucony został wniosek o obniżenie dolnej granicy wieku o 3 lata.

Brak możliwości polowania przez nastolatków oburzył polityka Bosaka. Jako argument za obniżeniem wieku małoletnich, polityk podał we wpisie na Facebooku… zabijanie koguta na rosół.

Wpis rozzłościł Michała Piróga, który od lat aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz ochrony zwierząt. Postanowił odpowiedzieć mu publicznym wpisem na Facebooku:

„Krzysztof pozdrów swojego chłopaka. Za to jeszcze, podkreślam jeszcze, do więzienia nie trafisz” – odpisał uszczypliwie.

Konfederacja Wolność i Niepodległość

W 2019 roku został jednym z liderów koalicji Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startując z listy warszawskiej zdobył blisko 40 tys. głosów, jednak komitet nie przekroczył progu 5 proc. i tym samym, Bosak nie zdobył mandatu. W kolejnych miesiącach polityk został liderem partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Otrzymał blisko 30 tys. głosów i zdobył mandat poselski. Został także powołany na wiceprzewodniczącego i rzecznika koła poselskiego Konfederacji.

Pod koniec roku wziął udział w prawyborach w Konfederacji, w których wyborcy mieli wyłonić kandydata ugrupowania w wyborach prezydenckich. 18 stycznia prawybory wygrał Krzysztof Bosak, pokonując m.in. Artura Dziambora z partii KORWiN oraz Grzegorza Brauna z Konfederacji Korony Polskiej. 

Co proponuje Krzysztof Bosak?

Jak czytamy na oficjalnej stronie kandydata, program Krzysztofa Bosaka obejmuje „wybór postulatów będących owocem namysłu polskich patriotów skupionych w Konfederacji”.  Najważniejsze punkty programy wyborczego Krzysztofa Bosaka to: naród podmiotem władzy, zmiana kadencji prezydenckiej na siedmioletnią – bez możliwości ubiegania się o reelekcję, przekazanie instytucji kontrolnych w ręce opozycji, całkowita ochrona życia czy konstytucyjna ochrona dwóch płci.

Bosak podkreśla również, że nie zgodzi się na podpisanie ustawy podnoszącej podatki, a jako prezydent będzie korzystał z przysługującego mu prawa veta.

Polityk ogłosił także „plan Bosaka”, który zakłada kilka punktów:

– zadeklarował, że jako prezydent nie podpisze żadnych ustaw podnoszących podatki i zmieniających sposób organizacji systemu podatkowego na niekorzyść pracowników i pracodawców.

– podniesienie kwoty wolnej do dwunastokrotności pensji minimalnej, tj. 31 200 zł.

– wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców.

– obniżka VAT-u na żywność.

– usunięcie „zbędnej biurokracji i uproszczenie przepisów”

„Piątka Bosaka” ma na celu uwolnić prawdziwą energię, przedsiębiorczość Polaków, pozwolić polskiej gospodarce narodowej rozwijać się – mówił. 

Bosak prywatnie. Kim jest jego żona?

Krzysztof Bosak urodził się 13 czerwca 1982 roku w Zielonej Górze. W młodości trenował akrobatykę sportową i windsurfing, był też zaangażowany w działalność ZHP.

Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Odbył kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W latach 2004-2008 studiował zaocznie ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował również zaocznie filozofię na prywatnej uczelni. Żadnych z wymienionych studiów nie ukończył.

Dzień po zainaugurowaniu kampanii prezydenckiej, 8 lutego 2020 roku, Krzysztof Bosak stanął na ślubnym kobiercu. Jego wybranka – Karina Walinowicz z wykształcenia jest prawnikiem. Pracuje jako ekspertka w Instytucie Ordo Iuris, w którym pełni funkcję dyrektora Centrum Wolności Religijnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *