Wojna polsko-polska. Decydująca bitwa 12 lipca

Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich został Andrzej Duda. Urzędująca głowa państwa zyskała poparcie 42,9 proc. Polaków. Drugi był Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 30,3 procent Polaków. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski

Według sondażu late poll, przeprowadzonego przez Ipsos w 90 proc. komisji wyborczych, trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (14 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (6,9 proc.). Piąte miejsce zajął kandydat PSL-Koalicji Polskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 2,5 proc, szósty był kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,3 procent poparcia).

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Waldemar Witkowski (0,3 proc.), Stanisław Żółtek (0,3 proc.), Marek Jakubiak (0,2 proc.), Paweł Tanajno (0,2 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,1 proc.).

W niedzielnych wyborach prezydenckich, w 90 proc. komisji, zagłosowało 64,3 proc. Polaków – wynika z badania Ipsos. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej – 55,34 proc.

Decydująca bitwa 12 lipca

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się za dwa tygodnie, 12 lipca. W sondażu Indicator dla TVP Info w drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzeja Dudę popiera 50,9 proc. Polaków, a Rafała Trzaskowskiego 49,1 proc. W sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24 obecny prezydent uzyskał 45,4 proc. poparcia, a kandydat KO – 44,7 proc.

Można podejrzewać, że najbliższe dni kampanii będą wyjątkowo intensywne i mocne w przekazie, a podziały między Polakami jeszcze bardziej się pogłębią.

Chciałbym wierzyć, że 12 lipca odbędzie się ostateczna bitwa, po której nastanie spokój, ale z wyborów na wybory przekonujemy się, że monopol PO-PiS i polaryzacja społeczna mają się w Polsce bardzo dobrze i nie zamierzają odpuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *