Od dziś taniej w sklepach. Co zmienia się od 1 lipca?

M.in. gaz, artykuły spożywcze i produkty dla niemowląt – od dzisiaj spadają ceny wielu produktów. Nowa matryca VAT porządkuje, głównie w dół, stawki podatku od towarów i usług w wielu grupach. Sieci handlowe już wprowadzają obniżki produktów, głównie spożywczych i higienicznych.

Od dziś kupujemy taniej

Niższy PIT, CIT9, zwolnienie z PIT młodych, Mały ZUS – ostatnie 5 lat to najwięcej obniżek podatków w historii, które zostawiły w kieszeniach Polaków dziesiątki miliardów złotych.

Artykuły spożywcze i produkty dla niemowląt

Od 1 lipca stawki wat na wiele produktów, jak np. pieczywo są ujednolicone. W dodatku w większości przypadków niższe.

I tak dla wyrobów cukierniczych stawka spadnie z 8 proc. lub 23 proc. na 5 proc., podobnie dla pieczywa niezależnie od terminu przydatności do spożycia; dla owoców tropikalnych i cytrusowych, niektórych orzechów, skórek owoców cytrusowych z 8 proc. na 5 proc. czyli do poziomu obowiązującego dla pozostałych owoców; dla zup, bulionów, żywności homogenizowanej z 8 do 5 proc., VAT dla musztardy, niektórych przypraw przetworzonych (np. pieprz, gałka muszkatołowa) spadnie z 23 do 8 proc.

Artykuły higieniczne i produkty dla niemowląt i dzieci oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci będą od środy opodatkowane stawką 5 proc. zamiast 8 proc.

Taniej już w Auchan, Biedronce i Lidlu

Największe sieci handlowe zapowiadają obniżki cen wielu produktów.

Już od 1 lipca klienci Auchan będą mogli kupić po nowych, niższych cenach m.in. artykuły niemowlęce i żywność dla dzieci, pieczywo, ciasta, desery i dodatki, kawę i herbatę, oleje, sosy i przyprawy, konserwy, zupy, dania gotowe, mąkę, cukier, warzywa, ryby, wędliny, sery, mleko, jaja, kosmetyki, a także sprzęt AGD, meble ogrodowe i wiele innych.

Także Biedronka rozpoczęła już obniżkę cen na kategorie produktów, na które od 1 lipca zmieniają się stawki VAT. Potanieją m.in. owoce egzotyczne, w tym popularne banany, ciastka, niektóre przyprawy i dziecięce pieluszki. Dzięki temu klienci Biedronki zatrzymają miliony złotych w swoich portfelach. W kieszeniach jej klientów zostanie co najmniej 300 mln zł rocznie w stosunku do cen obowiązujących na początku czerwca.

Banany w Biedronce już dostępne są taniej, w cenie 4,85 zł, a nie 4,99 zł za kilogram jak w czerwcu. Awokado kosztujące wcześniej 2,49 zł za 100 g, obecnie można nabyć w cenie 2,39 zł za 100 g. Bułeczki śniadaniowe 420 g klienci kupowali dotąd za 5,99 zł, teraz zapłacą 5,75 zł. Drożdżówka z serem 130 g potanieje z 2,19 zł na 1,99 zł.

Pieluchy 90 szt., które 1 czerwca kosztowały 54,99 zł od 1 lipca można będzie nabyć za 49,99 zł.

Lidl informuje, że z niższym VAT spadają w sieci ceny ponad 1000 produktów. Chleb na maślance będzie tańszy o 8 gr. Bio-ogórki kiszone stanieją o 22 gr, Wafelki z kremem mlecznym i orzechami Sondey będą kosztować 6,39 zl za miast 7,49 zł, mleko NAN 2 800g będzie kosztować 44,71 zł zamiast 45,99 zł.

Tańszy prąd i gaz

Również od dzisiaj, 1 lipcam obowiązują niższe taryfy na prąd i gaz. Jak wskazała wcześniej Państwowa Służba Regulacji Energetyki, taryfa na energię elektryczną najpopularniejszego planu płatności „Standartinis” będzie dla odbiorców o 8 proc. niższa.

Tymczasem za metr sześcienny gazu odbiorcy zapłacą średnio o 15-23 proc. mniej.

Stała część taryfy nie ulegnie zmianie.

Dla mieszkańców, którzy używają gazu ziemnego do przygotowywania posiłków, gaz stanieje o ok. 14,55 proc. za metr sześcienny z VAT, dla używających gaz do ogrzewania domu – o 22,22 proc., zaś dla zużywająch ponad 20 tys. metrów sześciennych gazu rocznie – o 22,86 proc.

Kamil Starczyk / Centrum Informacyjne Rządu / Dziennik Bałtycki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *