50 twarzy Rafała. Od aktora do prezydenta stolicy

Wiedzieliście, że Rafał Trzaskowski grał w młodości w serialu? Czy to prawda, że wiceszef PO jest starszy od Andrzeja Dudy? Czy jego matka była tajnym współpracownikiem SB? Co robił zanim został prezydentem Warszawy?

Rafał Trzaskowski

W niedzielę II tura wyborów prezydenckim. Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda idą łeb w łeb, nawet jeden głos może przesądzić o wygranej. Jutro o północy rozpocznie się cisza wyborcza, dlatego dzisiaj rozbieramy tego pierwszego na czynniki pierwsze – drugiego pana wezmę na tapet jutro.

Oto 50 rzeczy, które musisz widzieć o Rafale Trzaskowskim:

1. Czy jest starszy od Andrzeja Dudy?

Kandydat PO na prezydenta Polski urodził się na Powiślu, 17 stycznia 1972 roku, czyli pięć miesięcy przed jego konkurentem Andrzejem Dudą.

2. Kim jest jego ojciec?

Ojciec wiceszefa Platformy Obywatelskiej to zmarły w 1998 r. muzyk jazzowy Andrzej Trzaskowski. Rodzice Rafała poznali się pod koniec lat 50. w Krakowie, kiedy matka późniejszego prezydenta Warszawy prowadziła bar w kultowej „Piwnicy pod Baranami”.

3. Czy matka Trzaskowskiego donosiła dla SB?

Jak wynika z akt IPN, Teresa Trzaskowska była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna.

4. Kim był pradziadek Rafała?

Pradziadek Bronisław był językoznawcą, pedagogiem i twórcą pierwszych szkół żeńskich na terenach porozbiorowej Rzeczpospolitej.

5. W jakim serialu zagrał w młodości?

W wieku ośmiu lat w 1980 r. zagrał w serialu młodzieżowym „Nasze podwórko”. Szybko jednak zrezygnował z aktorskiej kariery, gdyż stwierdził, że… praca na planie filmowym była zbyt wyczerpująca i wstawanie o szóstej rano nie jest dla niego.

6. Co go łączy z „Gazetą Wyborczą”?

W 1989 roku rozdawał ulotki i pierwszy numer „Gazety Wyborczej”. Wtedy też miał okazję rozmawiać z wieloma zagranicznymi politykami i dziennikarzami oraz pomagać redakcji Wyborczej jako tłumacz, co pomogło mu szlifować angielski.

7. Zdawał maturę w USA czy w Polsce?

Jedno ze spotkań, o których wspomniałem powyżej, pomogło mu w załatwieniu podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdał maturę w Cranbrook-Kingswood High School w stanie Michigan.

8. Co studiował?

Rafał Trzaskowski ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a po niej kontynuował studia na fakultecie stosunków międzynarodowych.

9. Czy zrobił doktorat?

Prezydent Warszawy obronił doktorat w 2014 roku. Tematyka pracy dotyczyła „Dynamiki reform systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej”.

10. Kim jest żona Trzaskowskiego?

Małgorzata Trzaskowska to absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Rafała poznała na studiach w Natolinie, pobrali się po pięciu latach w 2002 roku.

11. Co robi Małgorzata Trzaskowska?

Nic. Małgorzata Trzaskowska pracowała od 2007 r. w biurze promocji miasta i biurze rozwoju gospodarczego w Warszawskim Ratuszu. Od chwili, w której Rafał Trzaskowski przejął rolę prezydenta, przebywa na bezpłatnym urlopie

12. Ile dzieci mają Trzaskowscy?

Mają dwójkę dzieci. W 2004 urodził się syn Stanisław, w 2009 córka Aleksandra.

13. Gdzie pracował zanim stał się częścią świata polityki?

Rafał Trzaskowski pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz oraz doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, Jacka Saryusz-Wolskiego, byłego wiceprzewodniczącego PO, obecnie posła współpracującego z PiS.

14. Kariera w Europarlamencie

W latach 2004-2009 doradzał delegacji PO w Europarlamencie, w latach 2009-2013 pełnił funkcję eurodeputowanego, zaangażowanego w komisje Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz konstytucyjną.

15. Kariera w polskim parlamencie

Dwukrotnie pełnił funkcje ministerialne – najpierw w 2013 w rządzie Donalda Tuska odpowiadał za urząd administracji i cyfryzacji, a w 2014 w gabinecie Ewy Kopacz został wiceministrem spraw zagranicznych ds. relacji z Unią Europejską.

16. Wiceszef Platformy Obywatelskiej

Przez lata piął się w strukturach partii (Zarząd Krajowy) oraz Europejskiej Partii Ludowej, której został przewodniczącym. Obecnie jest wiceszefem Platformy Obywatelskiej.

17. Prezydent stolicy

W październiku 2018 wygrał z Patrykiem Jakim i został prezydentem Warszawy.

18. Kolekcjoner książek

Rafał Trzaskowski kolekcjonuje książki – twierdzi, że jego księgozbiór liczy 12 tys. tomów.

19. Czy lubi Harrego Pottera?

Przeczytał tylko pierwszy tom Harry’ego Pottera i nie sięgnął po dalsze, ponieważ „książka go znudziła”.

20. Co go łączy z Andrzejem Dudą?

Podobnie jak obecny prezydent Polski, Rafał Trzaskowski uwielbia jeździć na nartach, regularnie lata z rodziną w Alpy.

21. Gdzie mieszka?

Rodzina Trzaskowskich ma dom na Kabatach, gdzie mieszkają razem z buldogiem francuskim Bąblem.

22. Jakie języki obce zna?

Rafał Trzaskowski zna język francuski, angielski, hiszpański, włoski i rosyjski

23. Co łączy go z Francją?

W 2017 roku został Kawalerem Legii Honorowej we Francji.

24. Czy wydał książkę?

Rafał Trzaskowski jest współautorem trzech wydawnictw: „Dynamika reformy systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej”, „Przyszły Traktat konstytucyjny. Granice kompromisu w dziedzinie podejmowania decyzji większością kwalifikowaną”, „Polityczne podstawy rozszerzenia UE”.

25. Zniesie PIT?

„Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle” – powiedział w ramach kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

26. Jak ma na drugie imię?

Rafał Trzaskowski ma na drugie imię Kazimierz.

27. Czy ma rodzeństwo?

Ma przyrodniego brata Piotra, syna z poprzedniego małżeństwa matki.

28. Co jest największym osiągnięciem jego prezydentury w stolicy?

18 lutego 2019 podpisał przygotowaną przez Stowarzyszenie „Miłość Nie Wyklucza” Deklarację LGBT+.

29. Czy Trzaskowski to illuminati?

Nie wiadomo, ale w 2019 Rafał Trzaskowski był uczestnikiem spotkania tajnej Grupy Bilderberg.

30. Kandydat dubler?

Pierwszym wyborem PO na kandydata w wyborach prezydenckich była Małgorzata Kidawa-Błońska. Trzaskowski zastąpił ją, gdy po serii wpadek i kompromitacji podczas publicznych wystąpień poparcie kandydatki PO spadło do kilku procent. Wtedy PO postanowiło sabotować termin 10 maja, twierdząc, że spowodowane jest to troską o zdrowie Polaków w związku z epidemią koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *