100 lat temu Polska ocaliła świat. Przed czym uchroniliśmy ludzkość?

Bitwa Warszawska znajduje się na liście najważniejszych batalii świata, które wpłynęły na dzieje ludzkości. Wojsko Polskie zaskoczyło bolszewików i zmusiło do odwrotu spod Warszawy. W ten sposób Polacy zatrzymali czerwoną zarazę, która zagrażała naszej cywilizacji.

Bitwa Warszawska - Jakub Różalski

Uratowanie stolicy zyskało nazwę Cudu nad Wisłą, choć jak podkreślają badacze, za zwycięstwem Polaków stoi przede wszystkim geniusz naszych matematyków, racjonalne decyzje sztabu generalnego oraz… wesele.

„Financial Times” o Bitwie Warszawskiej

„Financial Times” w artykule profesora Andrzeja Nowaka opublikowanym na stronie internetowej pisma FT.com – z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej – podkreśla znaczenie wojny polsko-bolszewickiej, w szczególności Bitwy Warszawskiej dla losów wielu narodów Europy.

Profesor Andrzej Nowak podkreśla, że dzięki zwycięstwu osamotnionych wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku nie tylko przez następne 18 lat mógł trwać ład wynikający z układu wersalskiego, ale także nie doszło do zamierzonej przez bolszewików sowietyzacji Europy.

Autor zwraca uwagę, że zapobiegła temu odbudowująca się po 123 latach rozbiorów Polska, zatrzymując armię Rosji Sowieckiej wysłaną na podbój Europy dla sprawy komunizmu. Podkreśla, że – zgodnie z doktryną wyłożoną przez Marksa i Engelsa w „Manifeście komunistycznym” – Sowietom chodziło o zburzenie całego obowiązującego wówczas porządku i zaprowadzenie nowego – komunistycznego.

Wesele, które zmieniło bieg historii

Bolszewików udało się pokonać głównie dzięki umiejętności łamania ich szyfrów. Udało się to zrobić przypadkiem gdy w sierpniu 1919 r. porucznik Jan Kowalewski zastąpił na nocnym dyżurze w biurze depesz warszawskiego telegrafu swojego kolegę, który chciał zatańczyć na weselu siostry. Po wypełnieniu obowiązków porucznik Kowalewski zaczął analizować rosyjskie depesze.

Samo czytanie depesz nie wystarczyło jednak do złamania rosyjskich szyfrów, które były kodowane dwukrotnie. By tego dokonać porucznik Jan Kowalewski stworzył zespół wybitnych polskich matematyków: prof. Stefana Mazurkiewicza, Wacława Sierpińskiego i Stanisława Leśniewskiego. Matematykom udało się złamać rosyjski kod.

Ostateczny cios nad Niemnem

Armia Czerwona nie mogła wykorzystać ciężkiego sprzętu, który został za linią Niemna po wysadzeniu mostów ani lotnictwa, które cierpiało na brak części zamiennych. Rosjanie mieli także problem z dostarczaniem amunicji. 

W sierpniu 1920 r. bolszewicy zostali zmuszeni do odwrotu spod Warszawy, nie udało im się także zająć Lwowa, a 31 sierpnia kozacy Siemiona Budionnego zostali pobici pod Komarowem. Ostateczny cios Polacy zadali Armii Czerwonej w bitwie nad Niemnem we wrześniu 1920 r.

Financial Times / IAR / PAP / PR24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *