WYDARZENIA

Bach, Mozart, Chopin. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Organy Archikatedry 2023

Znamy program 30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Wydarzenie rozpoczyna się już 2 lipca i potrwa do 17 września 2023. Koncerty będą odbywały się w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie w każdą niedzielę o 16. W ramach festiwalu wystąpią najwybitniejsi wirtuozi z całego świata. W programie muzyka m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Przemysław Kapituła: dużo muzyki barokowej i romantycznej

Repertuar tegorocznego festiwalu jest bardzo różnorodny. – Śmietanka europejskich muzyków w kolejne niedziele lipca, sierpnia i wrześnią wystąpi w Archikatedrze św. Jana dla wspaniałej warszawskiej publiczności. W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to jubileuszowy, trzydziesty festiwal ze wspaniałą tradycją – mówi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY, Przemysław Kapituła.

– Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 2 lipca o 16.00 zagra wspaniały niemiecki organista Jürgen Benkö. Należy do jednych z najwybitniejszych i utalentowanych współczesnych wirtuozów. W jego programie znajdzie się zarówno barok francuski jak i klasyka “Toccata, Adagio und Fuge C-Dur” Jana Sebastiana Bacha. Następnie muzyka francuskiego kompozytora Alexandre Guilmanta. Na zakończenie wspaniała pięcioczęściowa symfonia Charlesa – Marie Widora. Zapowiada się przepiękny koncert – dodaje Przemysław Kapituła.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Organy Archikatedry. Zobacz szczegółowy program festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany.

Polscy organiści (P.Kapituła i J.Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadcząca o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie.

02.07 – Jürgen Benkö (Niemcy)

09.07 – Eric Hallein (Belgia)

16.07 – Przemysław Kapituła (Polska)

23.07 – Heinz – Peter Kortmann (Niemcy)

30.07 – Piotr Rachoń (Polska)

06.08 – Marek Stefański (Polska)

13.08 – Tommaso Mazzoletti (Szwajcaria/Włochy)

20.08 – Giampaolo Di Rosa (Włochy)

27.08 – Stefan Kagl (Niemcy)

03.09 – Arturo Barba (Hiszpania)

10.09 – Stanisław Maryjewski (Polska)

17.09 – Ennio Cominetti (Włochy)

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Koncerty odbywają się w kolejne niedziele od 2 lipca do 17 września 2023 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00.