KULTURATOP

“Chcemy leczyć z agresji”. Teatr Nowe Formy zapowiada rewolucję

W sercu Warszawy powstaje miejsce wyjątkowe. Koncept „Nowe Formy” to teatr, nowatorskie studium aktorskie i centrum praktyki twórczej. – Chcielibyśmy leczyć nasze społeczeństwo z kompleksów, agresji i polaryzacji – mówią jego twórcy, którzy chcą łączyć sztukę z psychoterapią. W czym tkwi zjawiskowość tego miejsca i kiedy rozpocznie działalność?

Teatr Nowe Formy, Integralne Studium Aktorskie oraz Centrum Praktyki Twórczej to koncepcja powstała z potrzeby i inicjatywy twórców oraz współpracowników Fundacji Nowe Formy. Artyści, aktorzy i reżyserzy – w kooperacji z psychologami, psychoterapeutami i pedagogami – tworzą pierwszą w Polsce scenę teatralną oraz szkołę w pełni opartą o model Teoriii Integralnej oraz w duchu Mindfulness i NVC (Nonviolent Communication – Porozumienie bez przemocy).

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Grali tu Dymna, Holoubek i Przybora. Kultowe miejsce powraca w nowej formie

Nowatorskie, na polskiej mapy kultury, miejsce powstaje w kultowej „Piwnicy na Wójtowskiej”, gdzie występowały takie legendy jak Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Beata Tyszkiewicz czy Anna Dymna.

Za inicjatywą stoi Fundacja Nowe Formy, która  po niespełna rocznej działalności, podczas której zrealizowała wiele kulturalnych projektów, wygrała konkurs ofert m. st. Warszawy “Lokal na kulturę”.

– Naszym celem jest stworzenie nowego, innowacyjnego i otwartego dla każdego miejsca kulturalnego w stolicy – mówią o projekcie jego twórcy.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Psychoterapia poprzez sztukę? Nowe Formy z innowacyjnym pomysłem na teatr

Założyciele Nowych Form to zdolni aktorzy młodego pokolenia: Rafał Pyka, Radosław Jamroż i Magdalena Wojtacha. W cotygodniowych live’ach, w których relacjonują postępy w remoncie lokalu, poruszają ważne tematy, którymi zajmować będzie się ich fundacja. – Przemoc w przestrzeni publicznej wylewa się z każdego zakamarka. Przemoc wylewa się z ust zarówno polityków, jak i dziennikarzy czy innych osób publicznych. My chcemy tworzyć w duchu porozumienia bez przemocy – tłumaczyli podczas ostatniej transmisji na żywo.

– W Polskiej debacie publicznej jest zbyt wiele ocen. Dobrnęliśmy do sytuacji bez wyjścia, w której musisz kogoś zaatakować, albo zostać zaatakowanym. Musisz wypowiedzieć się albo po jednej stronie, albo po drugiej. My nie będziemy w tym uczestniczyć. Będziemy tworzyć w duchu dialogu – podkreśla Rafał Pyka.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Nowe Formy. Czym jest porozumienie bez przemocy?

Jak ci ambitni artyści chcą pogodzić nasze spolaryzowane społeczeństwo? – Chcemy pozwalać ludziom zauważać własne potrzeby, a jednocześnie uczyć ich szacunku do potrzeb innych ludzi. Na tym polega porozumienie bez przemocy – tłumaczą.

– Nie chcemy brać udziału w dyskusji opierającej się na agresji. Chcemy konsolidować nas jako społeczeństwo – dodają aktorzy.

Obecnie trwa remont lokalu, w których znajdować będą się Nowe Formy. Jeżeli podoba Wam się pomysł leczenia z agresji w debacie publicznej poprzez sztukę, możecie wesprzeć projekt poprzez zrzutkę lub pomóc przy remoncie jako wolontariusze – przydadzą się każde ręce do pracy w tym wyjątkowym miejscu.

Kolejny live z twórcami Nowych Form odbędzie się w środę, 15 lutego, o 20:00 na Facebooku. Dołączcie, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej lub zadać pytanie Rafałowi, Radosławowi i Magdalenie.