Daniel: mój partner i ja nie chodzimy na marsze równości
Są razem od 7 lat. Rodzina jest Daniela jest bardzo pobożna, ale akceptuje związek syna. Mężczyźni są jednym z przykładów na to, że spokojne życie osób LGBT w polskim mieście jest możliwe. W czym tkwi sekret ich szczęścia?
Skrót LGBT oznacza lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. Jest terminem parasolowym, który obejmuje różnorodne osoby o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. W ostatniej dekadzie skrót LGBT kojarzy się główne z lewicową częścią społeczności osób nieheteronormatywnych. Z roku na rok przybywa lesbijek i gejów, którzy wychodzą z tzw. szafy i sprzeciwiają się identyfikowaniu całej społeczności LGBT z jej lewicową flanką.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
30-letni Daniel: chcemy związków partnerskich
Jedną z osób, które nie identyfikują się z lewicową częścią społeczności LGBT jest 30-letni Daniel. – Mam 30 lat. Mój partner 35 lat. Mieszkamy, żyjemy razem. Od 7 lat. Nie chodzimy na marsze itd. Wolimy spędzić ten czas wspólnie, lub pójść odwiedzić rodzinę: rodziców, babcie, dziadka – wskazuje mężczyzna.
Jak inni reagują na ich relację? – Są ludzie i ludzie. Fakt, na ulicy, w miejscu publicznym nie okazujemy sobie czułości. Bo nie czujemy takiej potrzeby. Zdarzały się różne słowa w miejscu pracy. Ale to samo dotyczy innych, każdy usłyszał coś przykrego. Oczywiście nie można na to pozwalać. Jedyne czego chciałbym, jako osoba która płaci podatki, to związki partnerskie, nic poza tym. Tyle i aż tyle. Oraz może tego, żeby niektórzy przedstawiciele władzy, kościoła, przestali po prostu nas obrażać – tłumaczy.
Czy para może liczyć na wsparcie najbliższych? – O ironio, moja rodzina jest bardzo pobożna. Pokochali mojego partnera. Współczuje tym, którzy nie mieli i nie mają wsparcia bliskich w tej kwestii. Szanujmy się, po prostu. Tyle – dodaje Daniel, który swoją historię opisał m.n. na portalu Pudelek.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści
Szanujmy się dbajmy o siebie. Osoby LGBT w Polsce
LGBT to grupa osób, które nadal są często dyskryminowane i prześladowane ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. W wielu krajach LGBT nie ma pełnych praw i wolności.
W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w zakresie praw LGBT. W wielu krajach zostały zalegalizowane małżeństwa osób tej samej płci, a także adopcja dzieci przez pary LGBT. Jednak wciąż wiele osób LGBT jest dyskryminowanych w różnych dziedzinach życia.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco
Ważne jest, aby pamiętać, że LGBT to nie tylko grupa ludzi, ale także społeczność. Społeczność LGBT jest różnorodna i bogata w kulturę. Składają się na nią nie tylko osoby o lewicowych poglądach, ale także o prawicowych, konserwatywnych. Społeczność LGBT jest ważną częścią społeczeństwa, tak jak każdy człowiek i powinna być traktowana z szacunkiem i równością. Szanujmy się dbajmy o siebie nawzajem.