NEWSY

Dolny Śląsk. Życie pustelnicze. Danuta Helizanowicz złożyła śluby wieczyste

Danuta Helizanowicz złożyła w diecezji świdnickiej wieczyste śluby pustelnicze. Zrobiła to po trzech latach służby przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie-Słupcu. Co teraz zmieni się w jej życiu? Jak wygląda życie pustelników?

Pustelnik to człowiek, który z własnego wyboru żyje w celibacie i odosobnieniu od innych ludzi. Czas osób, które zdecydowały się na pustelnicze życie, upływa na poście, modlitwie, pokucie i kontemplacji. Pustelnicy utrzymują się z jałmużny i rzemiosła.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Danuta Helizanowicz złożyła wieczyste śluby pustelnicze

Uroczystość, podczas której Danuta Helizanowicz złożyła wieczyste śluby pustelnicze, odbyła się 1 lipca w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Przewodniczył jej bp Marek Mendyk w asyście innych kapłanów.

– Nie brakuje dzisiaj ludzi, którzy ze zdziwieniem pytają: co ona w tym widzi? Co chce przez to pokazać? Co widział w surowym i pełnym ascezy życiu pustelniczym niedawno zmarły br. Elizeusz? Co widział w swojej skromnej chatce, bez ogrzewania czy bieżącej wody? Ile zagrożeń i niebezpieczeństwem czekało i nadal czeka na szczycie góry w całkowitym odosobnieniu? – wskazywał w homilii biskup.

Duchowni zachęcali też do modlitwy za składającą profesję wieczystą, by świadectwo jej pokornego i rozmodlonego życia było źródłem radości i mocy dla niej i innych.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Życie pustelnicze. Od czego zacząć?

Życie pustelnicze to forma życia konsekrowanego, które dana osoba prowadzi po kilkuletnim okresie przygotowania duchowego i oficjalnym uznaniu jej za pustelnika przez Kościół. Jak przypomina Archidiecezja Krakowska, życie pustelnicze ma charakter kontemplacyjny i cechuje się równowagą pracy i głębokiego życia duchowego, a jego celem jest zjednoczenie z Bogiem oraz osiągnięcie pełnej dojrzałości duchowej.

Życie pustelnicze prowadzone jest w zupełnej samotności. Pustelnik żyje w przygotowanej przez siebie i oddalonej od zabudowań mieszkalnych pustelni. Nie prowadzi działalności duszpasterskiej, ogranicza kontakty z ludźmi do minimum. Poświęca się jedynie życiu w samotności, milczeniu i modlitwie o charakterze kontemplacyjnym.

Przygotowanie do życia pustelniczego trwa 7-10 lat i obejmuje trzy płaszczyzny: psychologiczną, intelektualną oraz duchową. Więcej informacji na temat życia pustelniczego znajdziecie na stronie Archidiecezji Krakowskiej.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco