WYDARZENIA

Drag queen królową Warszawy? Wystawa poświęcona Kim Lee w Muzeum Woli

Kim Lee królowała na polskiej scenie queerowej przez niemal dwie dekady – do śmierci z powodu COVID-19 w 2020 roku.  Zostawiła po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów, które stały się punktem wyjścia do wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”. Pierwsza wystawa poświęcona najsłynniejszej warszawskiej drag queen do zobaczenia w Muzeum Woli od 2 lutego.

Andy Nguyen, znany jako drag queen Kim Lee, był artystą szczególnie związanym z Warszawą. Mieszkał tu, występował na deskach teatrów, w stołecznych klubach, a jego twórczość często odwoływała się do symboli i wartości związanych z miastem.

Przez osiemnaście lat obecności na scenie wystąpił ponad tysiąc pięćset razy. Wcielał się w postaci ikoniczne dla polskiej i warszawskiej kultury – takie jak Violetta Villas, Warszawska Syrenka czy Hanka Ordonówna.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Kim Lee. Królowa Warszawy – co zobaczymy na wystawie?

Obok kostiumów, które artysta własnoręcznie tworzył i wielokrotnie przerabiał, na wystawie znajdziemy zdjęcia i filmy dokumentujące sceniczne tożsamości najsłynniejszej warszawskiej drag queen.

Druga część wystawy to fotograficzne archiwum ubiorów Kim Lee, które przygotowała Agata Zbylut. Zdjęcia artystki zwracają uwagę na misterny proces przygotowywania kostiumów, odsłaniając tworzące je szwy i konstrukcje.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Przestrzeń garderoby jest także tematem pracy Pat Mic, która powstała na zamówienie Muzeum Warszawy. – Jej esej fotograficzny ukazuje przepych, rozmaitość, ale i uporządkowanie kolekcji. Wykonane po śmierci Kim Lee fotografie strojów pokazują ich teatralność i podkreślają nieobecność drag queen – czytamy na stronie Muzeum Woli.

Wybrane kostiumy z garderoby Kim Lee wejdą do kolekcji Muzeum Warszawy.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Wystawa “Kim Lee. Królowa Warszawy” czeka na gości w Muzeum Woli od 2 lutego do 30 lipca 2023 roku. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł. Kuratorką wystawy jest Magdalena Staroszczyk.