Dzieci, które nie chodzą na religię chorują częściej na depresję?
W ostatniej dekadzie wzrosła liczba zarówno tych dzieci, które nie chodzą na katechezę, jak i tych, które borykają się z problemami natury psychicznej. Czy dzieci, które nie uczęszczają na lekcje religii chorują częściej na depresję? Nie ma badań stricte na ten temat, ale duchowa pustka, osamotnienie, brak moralnych autorytetów nie działają dobrze ani na nasze dusze, ani na umysły, ani na ciała. – Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – wskazuje abp Marek Jędraszewski.
Według badań UNICEF ponad 13 proc. nastolatków w wieku 10–19 lat mierzy się ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi. W Polsce z depresją i innymi zaburzeniami mierzyć się może nawet 20 proc. Raport NFZ z początku roku wskazuje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia lękowe i depresyjne w latach 2013–2021 wzrosła aż o 120 proc. Dlaczego z psychiką dzieci jest coraz gorzej?
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
Depresja u dzieci. Jakie są przyczyny choroby?
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które powoduje uczucie smutku, przygnębienia i braku energii. Może objawiać się również problemami ze snem, utratą apetytu, trudnościami w koncentracji i podejmowaniu decyzji, a także myślami samobójczymi. Depresja może wystąpić w każdym wieku, w tym również w dzieciństwie i okresie dojrzewania.
Przyczyny depresji u dzieci są złożone i nie zawsze da się je jednoznacznie określić. Mogą być związane z czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub psychologicznymi. Duże znaczenie ma także sposób, w jaki rodzice wychowują dzieci. Żyjemy w czasach, w których internet zastępuje realną bliskość i kontakt z drugim człowiekiem. Młodzi ludzie są pod ciągłą presją, czują się oceniani, dążą do “ideałów”, które kreują trendy i virale w mediach społecznościowych.
>>> PRZECZYTAJ TAKŻE: Jezus jest najlepszym coachem? Wiara a rozwój osobisty
Dobrostanowi najmłodszych nie pomaga wszechobecna duchowa pustka, moralny rozkład naszej cywilizacji, zacieranie granic między dobrem a złem. Postępująca degrengolada, polaryzacja społeczeństw i brak czasu dorosłych dla swoich pociech sprawiają, że są czują się one wyizolowane, samotne, jakby kroczyły przez życie na oślep.
Objawy depresji u dzieci mogą różnić się w zależności od wieku:
- smutek i przygnębienie
- drażliwość
- wybuchy złości
- problemy z koncentracją i nauką
- zaburzenia snu
- utrata apetytu lub nadmierny apetyt
- bóle brzucha lub głowy
- wycofanie się z kontaktów społecznych
- myśli samobójcze
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści
Wiara jest lekiem na choroby duszy
Dzieci same nie zdiagnozują tego, co im dolega. Nie otworzą się przed rodzicem, którego widzą tylko przez chwilę późnym wieczorem. Nie odnajdą pocieszenia w modlitwie, bo nikt ich jej nie nauczył. W kreowanym przez lewicowy mainstream współczesnym modelu rodziny nie ma miejsca na takie obrazy jak wspólna modlitwa przed posiłkiem, odmawianie wieczorem pacierza przez całą rodzinę czy odliczanie dni do niedzieli, aby w odświętnych strojach wybrać się razem do kościoła.
Roztropność, skromność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo, czystość – dzisiaj te cnoty zastępuje wylewająca się z TikToka bezmyślność, bijące z Instagram pycha i szpan, nieumiarkowanie, konsumpcjonizm, tchórzostwo, rozwiązłość. Cierpimy na brak autorytetów, które mogłyby wpoić najmłodszym dobre wzorce. Rodzice oddali swoje dzieci na wychowanie smartfonom, babki i ciotki nie chcą się wtrącać, zanikają więzy, media atakują przemocą, seksem i zepsuciem.
Nauczyciele nie radzą sobie z młodzieżą. Nie mogą sobie radzić, bo nawet gdyby chcieli, jakiś rodzic oskarży go zaraz niepoprawne politycznie zachowanie. Duchowni przewodnicy nie pomogą, bo młodzi nie chodzą do kościoła i masowo rezygnują z lekcji religii. Wg zeszłorocznego badania CBOS w 2018 roku odsetek uczniów uczęszczających na religię spadł do 70 proc., a w 2022 roku wyniósł zaledwie 54 proc. – dla porównania, w 2010 roku udział w lekcjach religii deklarowało 93 proc. uczniów w wieku 17-19 lat.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco
“Katecheci reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole”
O tym, że wysiłki katechetyczne są jedną wielką batalią o człowieka w świecie współczesnym mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się we wtorek w Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!”. Duchowny podkreślał, że nie da się przeprowadzić neomarksistowskiej rewolucji, jeśli wcześniej nie usunie się religii ze szkół. Stąd walka z Kościołem, a dokładniej mówiąc – z chrześcijańską wizją człowieka.
– Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – podkreślał metropolita krakowski zauważając, że “katecheci powinni być dumni, że reprezentują chrześcijańską wizję człowieka w szkole”.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że problem dotyczy w znacznej mierze młodzieży, która przed chwilą przyjęła sakrament bierzmowania. – Co się z nimi dzieje? Dlaczego ulegają temu popularnemu hasłu, że “bierzmowanie jest oficjalnym pożegnaniem z Kościołem, w obecności biskupa”? Co robić, jak przygotowywać młodych w parafiach, żeby nie ulegali temu hasłu? – pytał. Postawił też pytanie, czy bierzmowanie nie powinno być dopiero w szkole ponadpodstawowej.
Więcej o przemówieniu metropolity można przeczytać na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Co zrobić, gdy podejrzewamy depresję u dziecka?
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Wsparcie rodziców i bliskich jest kluczowe dla procesu leczenia depresji u dzieci. Diagnozę depresji u dzieci może postawić lekarz, psycholog lub psychiatra. W celu potwierdzenia rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z dzieckiem i jego rodzicami oraz wykonanie testów psychologicznych.
Depresja to poważne zaburzenie, które może mieć poważny wpływ na życie dziecka. Wczesne rozpoznanie i leczenie zwiększają szanse na powrót do zdrowia.
Wsparcia rodzicom dzieci, które borykają się z problemami natury psychicznej lub podjęły się próby samobójczej, udziela Papageno Team. – Wszystkie informacje dostępne są na stronie duszpasterstwa i strefy wsparcia. Kontakt odbywa się przez formularz. W zależności od tematyki i płaszczyzny problemu organizujemy kontakt z psychiatrą, terapeutą lub osobą duchowną. Jest też możliwość dołączenia do grupy wsparcia dla rodziców doświadczających samobójczej śmierci dziecka. W tym roku odbyły się pierwsze rekolekcje wsparciowe dla takich rodziców – przekazał nam koordynator Papageno Team.
Pamiętajmy, że tak jak dbamy o ciało i dobrobyt, tak samo dbać powinniśmy o umysł i duszę. To od rodziców zależy jakie wzorce wpoją swoim dzieciom i czy ochronią je od chorób duszy. Wszyscy wiemy, że dzięki profilaktyce można uniknąć choroby albo wykryć ją na tyle wcześnie, że nie zdąży poczynić dużych szkód w organizmie.
Redaktor Naczelny