Dziękujemy i pamiętamy. Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było aktem heroizmu i poświęcenia. Powstańcy walczyli o wolność i niepodległość Polski, nawet gdy zdawali sobie sprawę, że przegrywają. Ich walka jest symbolem nadziei i niezłomności ducha narodu polskiego. Pamiętajmy o nim wszyscy – od prawa do lewa, od lewa do prawa.

Powstanie Warszawskie było największym wystąpieniem zbrojnym ruchu oporu w okupowanej Europie podczas II wojny światowej. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Powstańcy dzielnie walczyli o wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Niestety nie mieli szans ze świetnie wyposażonymi germańskimi barbarzyńcami i zostali pokonani. W wyniku powstania zniszczono ponad 80 proc. miasta, a zginęło ponad 200 tysięcy osób.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Pamiętajmy, szanujmy, czcijmy. Powstanie Warszawskie

Pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ważna, ponieważ przypomina nam o bohaterskich czynach Polaków, którzy walczyli o swoją ojczyznę. Powstanie Warszawskie jest także świadectwem okrucieństwa wojny i cierpienia, którego doznał naród polski, a którego nadal doświadczają inne nacje dzisiaj.

Oto kilka powodów, dla których pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ważna:

  • Powstanie Warszawskie było aktem heroizmu i poświęcenia. Powstańcy walczyli o wolność i niepodległość Polski, nawet gdy zdawali sobie sprawę, że przegrywają. Ich walka jest symbolem nadziei i niezłomności ducha narodu polskiego.
  • Powstanie Warszawskie jest świadectwem okrucieństwa wojny i cierpienia, którego doznał naród polski. Niemcy zrównali Warszawę z ziemią, a zginęło ponad 200 tysięcy osób.
  • Pamięć o Powstaniu Warszawskim pomaga nam zrozumieć naszą historię i kulturę. Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a jego pamięć jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
  • Powstanie Warszawskie jest inspiracją dla nas wszystkich. Powstańcy pokazali nam, że nawet w najtrudniejszych chwilach nie wolno się poddawać. Ich walka jest symbolem nadziei i niezłomności ducha narodu polskiego.

Prawacy, lewacy. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim!

Pamiętając o Powstaniu Warszawskim, nie tylko pielęgnujemy pamięć o naszej historii i kulturze, ale wspólnie budujemy przyszłość wolnej i niepodległej Polski. W powstaniu Polacy walczyli wspólnie – narodowcy z socjalistami, katolicy z ateistami, heteroseksualiści z homoseksualistami. Niech na ziemi, która przyjęła litry krwi naszych przodków, wyrośnie coś pięknego i trwałego: wspólnota, która dawała wtedy niesamowitą siłę. Wspólnota ludzi, których łączyła miłość do wolnej Polski, a wszystko inne było nieważne: kolor oczu, wykształcenie, wykonywany zawód.

Naszemu narodowi bardzo brakuje dziś wspólnotowości. Jesteśmy spolaryzowani jak nigdy dotąd, sympatie polityczne niszczą rodziny. Zamiast rozmawiać, kłócimy się. Krzyczymy. Obrażamy. Przeklinamy. Milczymy. A przecież dojrzały i silny naród buduje swoją wspólnotowość przede wszystkim wtedy, gdy jest pokój i dobrobyt, a nie dopiero, gdy pojawiają się wojna i nędza. Zróbmy tak, jako mądrzy Polacy po szkodzie.

Chciałbym, aby konserwatyści wypili dziś piwo z liberałami, a prawacy zatańczyli poloneza z lewakami. Wojna znów dobija się do naszych drzwi. Tylko zjednoczeni, ponad podziałami, będziemy w stanie sprawić, że dobro wygra ze złem, a świat nadal będzie wolny. Pamiętajmy o Powstaniu Warszawskim!

Kamil Starczyk

Redaktor Naczelny