NEWSYWYDARZENIA

Dzieli nas granica, ale łączy polskość. Rusza wyjątkowa akcja “Polak z Sercem”

Mówiąc o akcji “Polak z Sercem” należy przede wszystkim wspomnieć o tym, że jest to wspaniała inicjatywa, która może przynieść nam więcej korzyści niż pozornie się wydaje. Organizatorzy mocno podkreślają fakt, iż starają się by sama inicjatywa nie była tylko dawaniem od siebie, ale RELACJĄ, która przecież polega na wzajemnej wymianie z tym, kogo spotykamy “po drugiej stronie”.

Akcja “Polak z Sercem”, adresowana do Polaków zamieszkujących terytorium Kresów Wschodnich, to mobilizacja w odpowiedzi na ich cierpienie spowodowane m.in. sytuacją polityczną i gospodarczą. Przestrzenią, na której szczególnie skupiają się organizatorzy – oprócz przekazywania pomocy materialnej – jest budowanie trwałych relacji i świadomości historycznej wśród młodych wolontariuszy włączających się w nasze działania. Pomoc Rodakom zamieszkującym Kresy jest zatem nie tylko wyrazem solidarności i empatii, ale także żywą lekcją historii, wspierającą wychowanie młodych w duchu patriotycznym. Czynny udział wolontariuszy w akcji umożliwia także nabycie w praktyce cennego doświadczenia oraz trwałych kompetencji.

W dniach od 5 do 26 listopada 2023 r., w ramach VI edycji akcji, przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka darowizn do puszek oraz zbiórka artykułów takich jak: żywność z długim terminem ważności, środki chemiczne oraz artykuły szkolne i biurowe. Działania obejmą także kampanię informacyjną mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat potrzebujących Rodaków żyjących na Kresach.

“Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Matka dzieci zmarła kilka lat temu”

Doświadczenie nabywane poprzez angażowanie się w pomoc naszym Rodakom na Wschodzie, na które składa się m.in. szeroko pojęta organizacja, umiejętność pracy w dynamicznych warunkach, reagowanie na pojawiające się trudności, rozwinięta komunikacja, wystąpienia publiczne czy w końcu promocja działań w przestrzeni mediów społecznościowych, są bezcennymi (choć niematerialnymi) korzyściami zdobywanymi przez wolontariuszy, które będą mogli w przyszłości wykorzystać w swoim życiu zawodowym.

Relacje w ramach akcji Polak z Sercem są w sposób szczególny budowane w trakcie wyjazdów pomocowych na Kresy, które stwarzają wiele okazji do wzruszających spotkań i poznania historii tamtejszych Polaków.

Martyna, która w ramach akcji dwukrotnie odwiedziła Ukrainę, wspomina to tak:

Przed wyjazdem wydawało mi się, że wiem dosyć sporo o realiach życia tamtejszych Polaków – tak bardzo się myliłam. Historia każdej z tych osób jest wyjątkowa, każda na swój sposób trudna. Utwierdziło mnie w tym spotkanie z Sofią, obchodzącą w dniu naszej wizyty swoje 8 urodziny. Dziewczynka zamieszkuje wraz z ojcem, siostrą i schorowaną babcią mały ubogi domek na przedmieściach Żytomierza. Jakimś trafem rodzinie udało się otrzymać komputer i połączenie z siecią, dzięki którym Sofia może uczyć się zdalnie  – w czasie wojny wiele szkół przyjęło to właśnie rozwiązanie. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Matka dzieci zmarła kilka lat temu, reszta krewnych zamieszkuje na wschodzie kraju, gdzie wciąż jest niebezpiecznie. Sofia otrzymała od nas upominek i dużą paczkę żywnościową. W czasie tej wizyty latały nad naszymi głowami samoloty wojskowe.

Jankowi podczas wyjazdu pomocowego na Ukrainę zapadło szczególnie w pamięć:

Na tle ukraińskiego konfliktu, historia jednego dowódcy i jego rodziny wyróżniła się jako symbole wytrwałości. Kilka lat temu został uwięziony przez siły rosyjskie, a następnie wymieniony za innych więźniów i niesłusznie oskarżony o zdradę przez swój kraj. Mężczyzna ten – mąż kobiety z polskimi korzeniami, spędził dwa lata w więzieniu bez prawomocnego wyroku, żyjąc w cieniu śmiertelnych gróźb. Po zwolnieniu, zamiast ulec strachowi, wspiera swoich żołnierzy, biorąc udział m.in. w akcjach oddawania krwi dla byłych kompanów na froncie. Niestety to nie koniec historii… mężczyzna bowiem wciąż czeka na oficjalny wyrok.

Wspomniane historie to jedynie wierzchołek góry lodowej, lecz dający jasno do zrozumienia, iż trwający od tak dawna konflikt wciąż pochłania ofiary. Nie zawsze są to dobrowolne akty bohaterstwa na linii ognia. Wojna dotyka w równym stopniu ludność cywilną, a w tym także dzieci. Mając świadomość tak wielu krzywd i potrzeb chciejmy się włączyć w akcję Polak z Sercem. Pamiętajmy, że mimo dzielących nas granic, łączy nas polskość.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski w 1990 r. Jego głównym zadaniem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. “FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY” jest podmiotem powołanym przez KSM. Jej zadaniem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w oparciu o wartości wyznawane przez Stowarzyszenie.