WIARA

Jan Kaczkowski. Ksiądz, który żył na pełnej petardzie

Bioetyk, jeden z pierwszych katolickich vlogerów, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Jego historię pokazano w hitowym filmie “Johnny”, a wcielił się w niego genialny Dawid Ogrodnik. Ks. Jan Kaczkowski obchodziłby dziś 46. urodziny.

Od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku. Zdiagnozowano u niego nowotwór nerki i glejaka mózgu. Jednak to go ani nie złamało, ani nie zatrzymało. Walczył, działał, pomagał – wszystko dla innych ludzi. Jego aktywność zawstydza mnie, młodego i w pełni sprawnego fizycznie mężczyznę.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Ks. Jan Kaczkowski: warto żyć i być dla innych

Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 roku w Gdyni. W 1996 roku rozpoczął studia teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym, które ukończył w 2002 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 2002 roku z rąk biskupa ordynariusza diecezji pelplińskiej Jana Bernarda Szlagi.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Pucku. W 2004 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2008 roku obronił pracę doktorską z bioetyki pt. “Bioetyka w służbie człowieka”.

Od samego początku swojej pracy duszpasterskiej angażował się w pomoc ludziom chorym. Był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego, a w 2007 roku zarządzał budową Puckiego Hospicjum pod wezwaniem świętego Ojca Pio, którym później zarządzał jako dyrektor. Organizował liczne szkolenia i warsztaty poruszające temat bioetyki chrześcijańskiej.

W 2012 roku ks. Jan Kaczkowski został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 28 marca 2016 roku w wieku 38 lat wskutek choroby nowotworowej. Został pochowany na cmentarzu w Sopocie.

Ks. Jan Kaczkowski był osobą wyjątkową, która zainspirowała wielu ludzi do poświęcenia się służbie drugiemu człowiekowi. Jego życie i działalność są świadectwem miłości, wiary i nadziei.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

“Johnny”. Wyjątkowy film o wyjątkowym człowieku

W zeszłym roku, podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, premierę miał film “Johnny” Daniela Jaroszka. Zdobył aż cztery nagrody, w tym tę przyznawaną przez publiczność. Produkcja nadal cieszy się zainteresowaniem widzów. Wyprodukowany i dystrybuowany przez NEXT FILM obraz zobaczyło w kinach już ponad milion widzów. “Johnny” dostępny jest również online na platformie Netflix.

To opowieść o młodym mężczyźnie, Patryku, który trafia do pracy w hospicjum. Patryk jest buntownikiem i nie ma nic wspólnego z pracą w opiece paliatywnej. Jednak wkrótce poznaje ks. Jana Kaczkowskiego, który zmienia jego życie. Ks. Kaczkowski jest niezwykłym człowiekiem, który potrafi kochać i rozumieć ludzi. Potrafi też pokazać Patrykowi, że życie jest piękne, nawet w obliczu śmierci.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

W rolach głównych występują Dawid Ogrodnik, Piotr Trojan i Anna Dymna. Film został nagrodzony trzema Orłami: za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

“Johnny” to wzruszająca i inspirująca historia o miłości, nadziei i życiu. To obraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Kamil Starczyk