WYDARZENIA

Koncerty i pokazy filmów. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Koncerty, pokazy filmów, warsztaty i wykłady historyczne to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Święto, które obchodzimy po raz trzynasty, jest wyrazem hołdu dla bohaterów podziemia antykomunistycznego. Sprawdź zaplanowane z okazji tego dnia wydarzenia i obchody.

– Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską. A oni, niestrudzeni, wciąż walczyli o suwerenną ojczyznę – przypomniał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Od rana trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Zobacz najciekawsze wydarzenia, które odbędą się 1 marca.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dzięki inicjatywie śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. W tym dniu wspominamy bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Prof. Lech Kaczyński w 2010 roku złożył do sejmu ustawę o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku.

Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy […], za krew przelaną w obronie Ojczyzny […]. Narodowy Dzień pamięci “Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata

Prof. Lech Kaczyński

Sejm uchwalił ustawę 3 lutego 2011 roku. Dlaczego akurat 1 marca? Nie jest to data przypadkowa. 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przez komunistów.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Żołnierze Wyklęci. Wydarzenia i obchody

W związku z dzisiejszym świętem zaplanowano wydarzenia i imprezy w całej Polsce. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce o 12:00 rozpoczną się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” z udziałem pocztów sztandarowych i grup rekonstrukcyjnych. Następnie odbędzie się wykład historyczny “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie naszej historii” oraz pokaz filmu “Wyklęty”. Do 5 marca zwiedzanie wystawy stałej muzeum i ekspozycji czasowych będzie bezpłatne.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny organizuje wykład o Żołnierzach Wyklętych, który poprowadzi Stowarzyszenie Grupa Historyczna “Zgrupowanie Radosław”. Po wykładzie odbędzie się pokaz Teatru Telewizji “Inka 1946” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. Natomiast o 18:00 rozpocznie się wykład prof. Kornackiego “Co się udało, a co nie w filmach o Żołnierzach Wyklętych”. Po wykładzie odbędzie rozmowa zaproszonych gości: prof. Kornackiego, Adama Hlebowicza, Pawła Nowackiego, którą moderował będzie Piotr Gociek. Streaming wydarzenia: Facebook i Ninateka. Wydarzenia odbędą się w Kinie Iluzjon w Warszawie.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

O 17:45 rozpoczną się uroczystości w archikatedrze św. Jana w Warszawie, podczas których zostanie złożony wieniec pod Epitafium Żołnierzy Wyklętych. Następnie Mszę świętą w ich intencji odprawi abp metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. We mszy uczestniczyć będzie wojskowa asysta oraz Chór Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Biblioteka Narodowa i Narodowe Centrum Kultury – 3 marca o 18:00 odbędzie się koncert “Ocalony przez poezję”, poświęcony pamięci Jerzego Konarzewskiego – polskiego poety, żołnierza AK, więźnia niemieckich obozów zagłady i komunistycznych więzień. Podczas koncertu usłyszymy 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką i akompaniamentem Patryka Góreckiego.
Koncert odbędzie się w Sali im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wstęp wolny.

Kamil Starczyk