HISTORIAKSIĄŻKI

WYNIKI KONKURSU: Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni

W niedzielę, 10 września 2023 roku, w Markowej na Podkarpaciu odbyła się uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w 1944 roku za ratowanie Żydów. Z tej okazji portal wpolskimmiescie.pl przygotował dla Was konkurs, w którym do wygrania jest książka “Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni” Agnieszki Bugały.

W uroczystościach wzięło udział ok. 34. tys. osób. Eucharystię w języku łacińskim koncelebrowało ok. 1000 księży, 80 biskupów, w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca, metropolita przemyski abp Adam Szal. Przybyło także kilkudziesięciu biskupów z zagranicy.

W liturgii beatyfikacyjnej wzięli także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz członkowie rządu.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Historia rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci mieszkali w Markowej, niewielkiej wsi na Podkarpaciu. W czasie II wojny światowej, w obliczu zagłady Żydów, postanowili ich ratować i ukryć we własnym domu. Rodzina Ulmów ryzykowała życiem, ale nie cofnęła się przed tym poświęceniem.

24 marca 1944 roku żandarmi niemieccy odkryli kryjówkę Żydów. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci zostali rozstrzelani na oczach całej wsi. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. Najpierw Żydzi – dwie córki sąsiadów Ulmów – Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Beatyfikacja rodziny Ulmów jest symbolem pamięci o tych, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Jest to także świadectwem siły miłości i wiary, która może przemóc nawet największą przemoc.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Wyniki konkursu. Kto wygrał książkę “Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni”?

W dniu beatyfikacji rodziny Ulmów przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania była najnowsza książka Agnieszki Bugały “Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Esprit.

Aby wziąć udział w konkursie, należało odpowiedzieć na pytanie: ile razy w historii Kościoła beatyfikowano dotąd nienarodzone dziecko?

Odpowiedź: W historii Kościoła nie było wcześniej takiego przypadku.

Z osób, które odpowiedziały prawidłowo, wylosowaliśmy trzy. Są to: Ilona Białek, Marek Sikorski i Barbara Klaś.

Zwycięzcom gratulujemy, skontaktujemy się drogą mailową.