NEWSYWIARA

Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Co nam po sobie pozostawił?

Odważny kapłan, niezwykle prawy człowiek, działacz społeczny. Nigdy nie był obojętny na ludzką krzywdę. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł we wtorek rano po długiej walce z nowotworem. Czego nas nauczył?

Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się 7 września 1956 roku w Krakowie. Był duchownym katolickiego obrządku łacińskiego i ormiańskiego, duszpasterzem osób niepełnosprawnych, prezesem Fundacji im. Brata Alberta, historykiem, publicystą, zwolennikiem lustracji duchownych i rzecznikiem upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Zmarł 9 stycznia 2024 roku w Chrzanowie.

Obserwuj wpolskimmiescie.pl na Facebooku – jest nas już ponad 20 tysięcy!

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Pisarz, kapłan, opozycjonista

Tadeusz Isakowicz-Zaleski urodził się w rodzinie ormiańskiej. Jego ojciec, Jan Zaleski, był polonistą i filologiem. Tadeusz od najmłodszych lat związany był z Kościołem. W okresie nauki w liceum związał się z ruchem oazowym, a po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

W 1977 roku debiutował jako poeta na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Od 1980 r. angażował się w działalność NSZZ “Solidarność”. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. w Katedrze Wawelskiej z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Pod koniec lat 70., będąc jeszcze w seminarium, współredagował podziemne pismo “Krzyż Nowohucki”.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj nas na Instagramie i nie przegap nowych treści

Represjonowany i dotkliwie pobity przez peerelowskie Służby Bezpieczeństwa

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski był aktywnym działaczem społecznym i politycznym. W latach 80. był działaczem opozycji antykomunistycznej. Był również kapelanem środowisk niepodległościowych.

Duchowny był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1985 roku został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. Pierwszy raz, w Wielką Sobotę w rodzinnej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza, a po raz drugi 4 grudnia w klasztorze Córek Bożej Miłości na Woli Justowskiej – przez funkcjonariuszy SB przebranych za sanitariuszy pogotowia ratunkowego. Wszystko zostało udokumentowane w filmie Macieja Gawlikowskiego “Zastraszyć księdza”.

W 1988 r. brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina, po którego pacyfikacji został zatrzymany na kilka godzin.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj nas na Twitterze i bądź na bieżąco

Działalność dobroczynna. Fundacja im. Brata Alberta

Kapłan zaangażowany był w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. Od 1979 roku był uczestnikiem Ruchu “Wiara i Światło”, który skupiał osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół. W 1987 r. wraz ze Stanisławem Pruszyńskim i Zofią Tetelowską założył Fundację im. Brata Alberta w małopolskich Radwanowicach, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Duszpasterz osób niepełnosprawnych, Kawaler Orderu Uśmiechu. W 1997 r. otrzymał od kard. Franciszka Macharskiego tytuł kanonika honorowego archidiecezji krakowskiej za pracę z osobami niepełnosprawnymi. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną.

Ksiądz Tadeusz współpracował m.in. z Anną Dymną. W 2009 r. prowadził na antenie TVP Info program “Potrzebni” – poświęcony problemom osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ TAKŻE: Jan Kaczkowski. Ksiądz, który żył na pełnej petardzie

Ks. Tadeusz Isakowski-Zaleski. Co nam po sobie pozostawił?

Ksiądz Tadeusz był osobą o zdecydowanych poglądach, patriotą i obrońcą praw człowieka. Szczególnie bliskie były mu losy osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. To także rzecznik upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i obrońca często niewygodnej prawdy o Kościele.

Tadeusz Isakowicz-Zaleski był również autorem wielu książek, artykułów i reportaży. W swojej twórczości poruszał tematy społeczne, polityczne i religijne. Do jego najgłośniejszych publikacji należą:

  • “Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej” (2007)
  • “Przemilczane ludobójstwo na Kresach” (2008)
  • “Chodzi mi tylko o prawdę” (2012)

Tadeusz Isakowicz-Zaleski był postacią niezwykle barwną i kontrowersyjną. Był człowiekiem o silnym charakterze i głębokich przekonaniach. Jego działalność miała istotny wpływ na kształtowanie polskiej rzeczywistości społecznej i politycznej. Nigdy nie odwracał wzroku od najsłabszych i potrzebujących – jego życiorys inspiruje i wskazuje, jak powinien żyć prawdziwy chrześcijanin, patriota i dobry człowiek.

Kamil Starczyk