Podróże. Kraina Wygasłych Wulkanów. Dolny Śląsk zachwyca wyjątkowym miejscem
Wiedzieliście, że mamy w Polsce miejsce, które jest pełne wulkanów? Okres aktywności najstarszego z nich zaczął się 500 milionów lat temu. Co ciekawe, Dolny Śląsk pokrywało wtedy… morze.
Znajdują się na Dolnym Śląsku – pomiędzy Złotoryją a Jelenią Górą. Jest to region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Rozciąga się tam Kraina Wygasłych Wulkanów. Znajdujące się tam wulkany są starsze niż ich słynna kuzynka Etna.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
Góry Kaczawskie. 500 milionów lat historii Ziemi
W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziemy trzy okresy dawnej aktywności wulkanicznej na dzisiejszym Dolnym Śląsku. Ten najstarszy zaczął się aż 500 milionów lat temu. Pośród niewysokich wzgórz między Złotoryją i Jaworem znajdziemy wygasłe wulkany. W tym niezwykłym miejscu zobaczymy również malownicze wąwozy, nietypowe formy skalne czy wieże widokowe. Ciekawym miejscem do odwiedzenia są także winnice.
Wielu może zaskoczyć, że tereny Dolnego Śląska pokrywało kiedyś morze. W tamtym okresie czasu wulkany wybuchały, a następnie zastygały pod wodą. W ten sposób powstały skały bazaltowe. Możecie obejrzeć je m.in. na terenie Wąwozu Myśliborskiego w Parku Krajobrazowym Chełmy.
Ostatni okres aktywności wulkanów na Dolnym Śląsku trwał między 35 a 15 milionami lat temu.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Kraina Wygasłych Wulkanów. Co dzisiaj tam zastaniemy?
Dawne wzniesienia wygładziły się i zmniejszyły. To głównie skutek działania warunków pogodowych, które zmieniały się przez tysiące lat. Z potężnych gór i wulkanów zostały wzniesienia, które maksymalnie osiągają 500 metrów wysokości ponad poziomem morza.
Efektem działalności wulkanicznej są Góry Kaczawskie. Zobaczymy tu bazaltowe wzniesienia i wygasłe wulkany. Najwyższy wygasły wulkan na Dolnym Śląsku to Ostrzyca, nazywana również Śląską Fudżijamą.
Warto odwiedzić także Winnicę Kindler w Uniejowicach i Winnicę Agat w Sokołowsku. Winorośl rośnie na stoku wygasłego około 300 milionów lat temu wulkanu. Winnice należą do Dolnośląskiego Szlaku Piwa i Wina.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco