Polak niemądry po szkodzie? Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

Ofiarami byli zarówno prawacy, jak i lewacy, hetero i homo, kobiety i mężczyźni, nędzarze i elity. Doprowadziły do tego nienawiść, polaryzacja, fanatyzm, przekonanie o wyższości jednych nad drugimi. Aby nigdy więcej nie doszło do podobnej zbrodni na ludzkości, musimy stać się narodem dojrzałym, który wyciąga wnioski z historii.

Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu to święto ustanowione przez Parlament Europejski w 2008 roku, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow. Pakt ten, podpisany 23 sierpnia 1939 roku, doprowadził do rozbioru Polski i otwarcia drogi do II wojny światowej.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Obchody tego dnia mają na celu upamiętnienie ofiar masowych eksterminacji i deportacji w czasach stalinizmu i nazizmu, a jednocześnie mają na celu większe zakorzenienie demokracji, wzmocnienie pokoju oraz stabilizacji kontynentu europejskiego.

Nazizm i stalinizm. Człowiek człowiekowi zgotował taki los

Nazizm i stalinizm są odpowiedzialne za śmierć milionów ludzi. Naziści zgładzili około 6 milionów Żydów, a także miliony innych osób, w tym Romów, dysydentów politycznych, niepełnosprawnych i homoseksualistów. Stalinizm z kolei pochłonął życie około 20 milionów ludzi, w tym ofiar masowych deportacji, głodu i represji.

Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu to okazja, aby uczcić pamięć tych, którzy zostali zabici przez te totalitarne reżimy. To także czas, aby zastanowić się nad tym, jak ważne jest to, aby bronić demokracji i praw człowieka.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

W Polsce Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu jest obchodzony od 2011 roku. W tym dniu odbywają się uroczystości w wielu miejscach na terenie kraju, w tym w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Łodzi.

W tym roku obchody Dnia Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu odbywają się pod hasłem “Nie zapominamy”. Organizatorzy chcą w ten sposób podkreślić, że pamięć o ofiarach totalitaryzmu jest ważna, aby nie dopuścić do powtórzenia się podobnych tragedii w przyszłości.

Czy potrzebujemy kolejnej narodowej tragedii, aby się zjednoczyć?

Aby nigdy więcej nie doszło do podobnej zbrodni na ludzkości, musimy stać się narodem dojrzałym, który wciąga wnioski z historii. Radykalizm i fanatyzm powinien spotkać się z ostracyzmem, a nie poparciem społecznym. Normą powinno być, że politycy od prawa do lewa siadają wspólnie przy stole, wymieniają się poglądami, wypracowują kompromis i kreują przyszłość kraju poprzez dialog i rozsądek, a nie emocje i dążenie do monopolu na władzę.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

My, obywatele, powinniśmy być solidarni, życzliwi i tolerancyjni. Czy potrzebujemy kolejnej narodowej tragedii, aby się zjednoczyć? Nie bądźmy Polakami mądrymi po kolejnej szkodzie.

Kamil Starczyk