Polki coraz częściej zostają dziewicami. Warszawa liderem nowego trendu
W Polsce przybywa dziewic konsekrowanych – wynika z najnowszych danych Katolickiej Agencji Informacyjnej. Na taką formę życia w naszym kraju zdecydowały się już tysiące osób. W ubiegłym roku odbyło się kilkadziesiąt konsekracji, a zainteresowanie takimi święceniami ciągle wzrasta. Jak zostać dziewicą konsekrowaną?
Jak przypomina Katolicka Agencja Informacyjna, największy boom na życie w tradycyjnych wspólnotach życia konsekrowanego był w latach 80. W następnych dekadach taki styl życia nie cieszył się dużą popularnością, ale w ostatnim czasie staje się coraz bardziej modny. Dziewice, wdowy i pustelnicy – w ostatnim roku nastąpił spektakularny wzrost liczby takich osób.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
“Żony Chrystusa”. W Polsce przybywa dziewic konsekrowanych
Kim jest dziewica konsekrowana? Dziewice konsekrowane ślubują Bogu czystość i pragną przeżywać ją we wspólnocie Kościoła. To publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie. Do ich codziennych obowiązków należą modlitwa, czytanie Pisma Świętego i przyjmowanie Komunii Świętej. Jednak ich praca zawodowa nie musi być bezpośrednio związana z działalnością duszpasterską.
“Dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata”
konsekrowane.org
Z danych, które cytuje Katolicka Agencja Informacyjna, wynika, że w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych oraz ok. 400 wdów konsekrowanych. W zeszłym roku odbyło się 61 konsekracji. Najwięcej dziewic konsekrowanych ma archidiecezja warszawska (57), krakowska (36) i gdańska (29).
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści
Życie w czystości. Jak zostać dziewicą konsekrowaną?
Do konsekracji dopuszczane są wyłącznie kobiety, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły w stanie “przeciwnym czystości” i mają ukończone minimum 25 lat. Kandydatki muszą zwrócić się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego z prośbą o rozeznanie i konsekrację. Wymagane są również opinia księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco
Na temat życia konsekrowanego pisał św. Jan Paweł II:
„Miłość oblubieńcza zawiera w sobie szczególną gotowość przeniesienia jej na wszystkich, którzy znajdują się w kręgu jej działania. W małżeństwie gotowość ta, chociaż otwarta na wszystkich, polega w szczególności na tej miłości, jaką rodzice obdarzają dzieci. W dziewictwie gotowość jest otwarta na wszystkich, których ogarnia miłość Chrystusa – Oblubieńca”
św. Jan Paweł II
Według danych z 2019 roku, średni wiek dziewicy konsekrowanej wynosił 49 lat. W ostatnich latach o konsekrację proszą coraz młodsze osoby, najczęściej są to kobiety między 30. a 40. rokiem życia.