KSIĄŻKINEWSY

“Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków”. Wkrótce premiera nowej książki Magdy i Piotra Mieśników

Czy medycyna estetyczna uzależnia? Jaka jest świadomość Polaków w zakresie chirurgii plastycznej? Ile średnio wydajemy na zabiegi upiększające i dlaczego się im poddajemy? Jaką rolę w wyścigu po doskonałość odgrywają media społecznościowe?

Dziennikarze Magda i Piotr Mieśnikowie w swoim najnowszym reportażu zabierają nas w fascynującą, a chwilami także niezwykle przejmującą podróż do świata chirurgii plastycznej. W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania pomagają im ci, którzy o medycynie estetycznej wiedzą najwięcej: cenieni lekarze specjaliści jak choćby dr Krzysztof Gojdź czy dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews oraz celebryci znani ze świata show-biznesu (m.in. Fagata, Agata Arakel,Piotr i Paweł Tyburscy czy Artur „Kornik” Sowiński). Premiera książki „Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” już 25 października.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Operacje plastyczne Polaków. Nie wszystkie historie kończą się happy endem

Gdy Karolina pierwszy raz rozebrała się przy chłopaku, ten z przerażeniem odskoczył. Naukowa nazwa schorzenia, z którym dwudziestoośmiolatka boryka się od dziecka, to zespół Polanda, czyli wrodzony zanik piersi, ale terminologia medyczna ma tu znaczenie drugorzędne. Istotniejsze są konsekwencje choroby: poczucie wykluczenia społecznego i niekończące się kompleksy.

Milena w wieku pięciu lat wylała na siebie czajnik z wrzątkiem, czego efektem były głębokie poparzenia ręki, prawej piersi i boku. Powstałe blizny nigdy nie znikną całkowicie, ale dzięki przeszczepowi skóry Milena wreszcie czuje się we własnym ciele dobrze.

Danuta w wyniku choroby nowotworowej przeszła zabieg obustronnej mastektomii, lecz – jak sama przyznaje – dzięki rekonstrukcji piersi nie utraciła poczucia kobiecości. Operacja kosztowała ją dwadzieścia tysięcy złotych, ale jej zdaniem było warto. Depresja i strach przed wychodzeniem z domu są dziś zaledwie złym wspomnieniem.

Dla każdej z tych kobiet wizyta w gabinecie chirurga plastyka okazała się życiowym przełomem. Ale nie wszystkie historie kończą się happy endem.

Dwudziestosiedmioletnia Natalia niestety nie miała tyle szczęścia. Marzyła o większym biuście, ale w wyniku komplikacji po nieudanym zabiegu Aquafillingu trafiła do szpitala z ostrym stanem zapalnym, gdzie – aby ratować jej życie – podjęto dramatyczną decyzję o amputacji obu piersi. Dziś Natalia, przeklinając się za próżność, ku przestrodze innych opowiada o zniszczonym życiu i utraconych nadziejach, podczas gdy lekarz, który przeprowadził feralny zabieg wstrzykiwania żelu, nadal przyjmuje pacjentki.

Równie wstrząsająca jest historia Pauliny Werner, która zdecydowała się na operację pośladków w Turcji. Polska influencerka (znana na Instagramie jako @cornelia_corneliee) na miejscu przeżyła prawdziwe piekło i niewiele brakowało, by przypłaciła tę wizytę życiem.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

“Poprawione”. Głos zabierają eksperci oraz gwiazdy portali plotkarskich

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny ciesząca się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza większej dostępności usług upiększających, które przestały być „towarem luksusowym”, oraz wpływowi popkultury i mediów społecznościowych na postrzeganie siebie. Wygląd i akceptacja własnego ciała mają ogromny wpływ na naszą pewność siebie i samopoczucie. Prawidłowo przeprowadzony zabieg to szansa na nowe, bardziej komfortowe życie, ale czasem poprawianie urody za pomocą skalpela lub nowoczesnych preparatów jest tylko niepotrzebnym ryzykiem, gdyż leczenia wymaga nie ciało, a psychika.

Specjalizujący się w literaturze faktu, Magda i Piotr Mieśnikowie opracowali wnikliwe studium poświęcone chirurgii plastycznej. Autorzy, co ważne, oddają głos zarówno entuzjastom tej gałęzi medycyny, jak i ofiarom nieudanych zabiegów kosmetycznych. Prócz poruszających historii zwykłych Polek i Polaków atutem książki Mieśników są liczne wywiady z ekspertami, takimi jak: dr n. med. Lucjan Cezary Peszyński-Drews, jeden z pionierów medycyny estetycznej, dr Barbara Blicharczyk, specjalistka z zakresu ginekologii estetycznej, dr Krzysztof Gojdź, właściciel klinik medycyny estetycznej w Beverly Hills, Miami i Nowym Jorku, czy dr Michał Feldman, psychiatra specjalizujący się w leczeniu zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Na odsłanianie kulisów branży beauty dały się również namówić osoby znane z social mediów i portali plotkarskich. Wśród rozmówców Mieśników znajdziemy: Katarzynę Paskudę, byłą modelkę „Playboya”, Agatę Arakel, popularną influencerkę, braci bliźniaków Piotra i Pawła Tyburskich, uczestników reality show „Love Island”, czy Artura „Kornika” Sowińskiego, zawodnika MMA.

Magda Mieśnik polska dziennikarka, współautorka książek. Karierę dziennikarską rozpoczęła w „Życiu”, później publikowała m.in. w „Życiu Warszawy”, „Fakcie”, „Super Expressie” i Wirtualnej Polsce.

Piotr Mieśnik polski dziennikarz, autor książek, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla „Faktu”, „Trybuny” oraz dla grupy Agora i serwisu TVN24.pl. W latach 2020–2023 redaktor naczelny Wirtualnej Polski i członek zespołu zarządzającego grupy Wirtualna Polska Media.

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik są współautorami czterech książek: „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, „Seksualne życie Polaków”, „Jesionka dla trupa” oraz „Śmierć all-inclusive. Jak Polacy umierają na wakacjach”.„Poprawione. Jak operacje plastyczne zmieniają Polaków” (MUZA, 2023) to ich piąta wspólna książka.