NEWSYSTYL ŻYCIA

Rzeczpospolita Szczerbata. 4 miliony Polaków nie myje zębów

3,8 miliona Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tysięcy nie ma nawet własnej szczoteczki. 92 procent nastolatków oraz 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Co dziesiąty siedmiolatek nigdy w życiu nie był u dentysty.

Poniedziałkowy poranek rozpocząłem tradycyjnie od przeglądu Twittera. Oniemiałem, gdy przed oczami mignął mi wpis Janusza Piechocińskiego. 3,8 miliona Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tysięcy nie ma nawet własnej szczoteczki. Dopiłem kawę, wypiłem szklankę wody, wziąłem suplementy i poszedłem umyć zęby. Następnie usiadłem do przerażającego researchu na ten temat.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Polacy nie chodzą do dentysty. Co dziesiąty nie używa pasty do zębów

Dotarłem do badań Ministerstwa Zdrowia sprzed dekady i zamurowało mnie. Niby mamy już XXI wiek, a okazuje się, że polskie sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Ugandzie i Wietnamie. Z kolei trzylatek z Polski statystycznie ma aż trzy zepsute zęby. A naszym największym narodowym problemem stomatologicznym jest fakt, że przeciętny Polak idzie do dentysty dopiero wtedy, gdy nie jest już w stanie wytrzymać bólu.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Kolejna rzecz, która przeraziła mnie w tym raporcie, to fakt, że co dziesiąty Polak między 18. a 40. rokiem życia nie używa… pasty do zębów. Sama higiena jamy ustnej Polaków jest bardzo podstawowa – o ile w ogóle jest. Tylko połowa Polaków sięga po specjalne płyny do płukania ust, a jedynie 30 proc. korzysta z nici dentystycznej.

Polacy zębów nie myją? Jak zadbać o piękny i zdrowy uśmiech?

Jednym z największych naszych błędów jest strach przed wizytą u dentysty. Sam kiedyś z nim się mierzyłem, ale prawda jest taka, że im częściej chodzimy do stomatologa, tym mniej powodów, żeby czegokolwiek się bać. Z resztą dzisiejsza stomatologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że większość zabiegów przejdziemy niemal bezboleśnie.

Im później, tym gorzej, więc nie czekaj i już teraz zapisz się na wizytę. Pamiętaj, że raz w roku możesz bezpłatnie usunąć kamień nazębny w ramach NFZ.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Jak każdego dnia możemy zadbać o piękny uśmiech? Regularnie myjmy zęby, wymieniajmy szczoteczkę, używajmy nici dentystycznych i płynów do jamy ustnej. Unikajmy słodyczy, papierosów i kawy. Z własnego doświadczenia polecam także stosować raz w tygodniu żel do fluoryzacji, który kupicie w każdej aptece. Skutecznie pomoże Wam w walce z próchnicą.

Kamil Starczyk