NEWSYWIARA

Święto Trzech Króli. Skąd się wzięło i dlaczego je obchodzimy?

Święto Trzech Króli, zwane też Objawieniem Pańskim, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest 6 stycznia, na pamiątkę przybycia do Betlejem Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon Dziecięciu Jezus i złożyli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

W Polsce święto Trzech Króli ma wielowiekową tradycję. Już w XI wieku istniało w Polsce nabożeństwo ku czci Trzech Króli. W czasach średniowiecza święto to było obchodzone z wielką pompą i uroczystością. W kościołach odbywały się procesje, podczas których niesiono figurki Trzech Króli. Do domów przychodzili kolędnicy, którzy śpiewali kolędy i błogosławili mieszkańców.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Święto Trzech Króli. Od nabożeństwa do święta państwowego

W okresie renesansu i baroku święto Trzech Króli nabrało jeszcze większego znaczenia. W kościołach wystawiano misteria o Trzech Królach, a w miastach organizowano uroczyste procesje. W tym czasie powstało wiele pięknych kolęd, które do dziś są śpiewane w Polsce.

W XIX wieku święto Trzech Króli nadal było obchodzone uroczyście. W miastach odbywały się jarmarki, a w domach zwyczajem było stawianie szopki betlejemskiej.

W czasach PRL święto Trzech Króli nie było oficjalnie obchodzone. Jednak w wielu domach nadal zachował się zwyczaj stawiania szopki i śpiewania kolęd.

Po upadku komunizmu święto Trzech Króli zostało ponownie uznane za święto państwowe. W tym dniu odbywają się uroczyste msze święte i procesje. W domach stawia się szopki betlejemskie i śpiewa kolędy.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Święto Objawienia Pańskiego. Najpopularniejsze tradycje

Do najpopularniejszych tradycji związanych ze świętem Trzech Króli w Polsce należą:

  • Stawanie szopki betlejemskiej. Szopka jest symbolem narodzin Jezusa Chrystusa. W Polsce szopki są często bardzo bogato zdobione i przedstawiają sceny z życia Świętej Rodziny.
  • Śpiewanie kolęd. Kolędy są to pieśni o narodzinach Jezusa Chrystusa. Śpiewane są w kościołach, na ulicach i w domach.
  • Święcenie kredy, złota i mirry. Kreda, złoto i mirra to symboliczne dary, które Trzech Króli złożyli Jezusowi. W kościołach w dniu Trzech Króli święci się te przedmioty, które następnie są używane w domach.
  • Chodzenie z Trzema Królami. W niektórych regionach Polski, w dniu Trzech Króli, grupy kolędników odwiedzają domy, śpiewają kolędy i błogosławią mieszkańców.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Święto Trzech Króli jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych świąt w Polsce. To czas radości i nadziei oraz czas oczekiwania na to, co przyniesie nam rozpoczęty nowy rok.