Tak będzie wyglądał Pałac Saski w Warszawie. Wizualizacje robią wrażenie
Pałac Saski to jeden z najważniejszych zabytków Warszawy. Został wzniesiony w XVII wieku i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. W 1944 roku został zniszczony przez Niemców podczas powstania warszawskiego. W 2018 roku rząd Polski ogłosił plan odbudowy Pałacu Saskiego. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i mają potrwać do 2030 roku.
W ramach odbudowy Pałacu Saskiego zostanie odbudowany również Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej. Całość będzie stanowić jeden kompleks zabytkowy, który będzie pełnił funkcje kulturalne i edukacyjne.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
Pałac Saski. Cel odbudowy i przebieg prac
Głównym celem odbudowy Pałacu Saskiego jest przywrócenie temu zabytkowi jego pierwotnej świetności. Pałac ma być symbolem polskiego odrodzenia i jedności. Odbudowa Pałacu Saskiego ma również na celu poprawę estetyki Warszawy. Pałac położony jest w samym centrum miasta i będzie stanowić jego wizytówkę.
Prace budowlane na terenie Pałacu Saskiego rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku. Pierwszym etapem było ogrodzenie terenu budowy i przeprowadzenie prac archeologicznych. W 2023 roku prowadzone są prace związane z budową fundamentów i podpiwniczenia. W maju 2023 roku otwarto piwnice Pałacu Saskiego dla zwiedzających. W kolejnych latach planowane jest wzniesienie murów zewnętrznych, fasad i dachów. Wnętrza Pałacu zostaną urządzone w stylu z XVIII wieku.
Koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 2,45 miliarda złotych. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Międzynarodowy konkurs na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego
W międzynarodowym konkursie na koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. W drugim etapie pięć z nich przedstawiło swoje koncepcje architektoniczne, a dziś w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) poznaliśmy tę zwycięską.
Pracownia WXCA Group wygrała w rywalizacji o projekt architektoniczny rekonstrukcji Pałacu Saskiego. Wśród wcześniejszych osiągnięć tej firmy znalazł się projekt Pawilonu Polskiego prezentowanego podczas Expo 2020 w Dubaju, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej i nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.
Odbudowa Pałacu Saskiego to ambitny projekt, który ma szansę zmienić oblicze Warszawy. Pałac będzie stanowić ważną część polskiej historii i kultury.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco
