Twój głos ma znaczenie. Dlaczego każdy z nas powinien iść na wybory?
W moim życiu są trzy wydarzenia, które traktuję jako obowiązkowe: “Kevin sam w domu” w święta, finał konkursu Eurowizji i wybory. To ostatnie odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Zarówno rząd, jak i opozycja, podkreślają, że to najważniejsze wybory po 1989 roku. Dlatego apeluję, aby każdy z nas wziął odpowiedzialność za Polskę i wziął w nich udział.
Wybory to jeden z najważniejszych elementów demokracji. Pozwalają obywatelom na wyrażenie swojej woli i wybór przedstawicieli, którzy będą sprawować władzę w ich imieniu. Choć nasz pojedynczy głos może wydawać się mało istotny, to jednak ostateczny wynik wyborów może mieć ogromny wpływ na nasze życie. Jak pokazują ostatnie sondaże, nadal nie ma jednego zdecydowanego zwycięzcy, więc każdy głos ma znaczenie. Twój także.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami
Wybory 2023. Co pokazują nam ostatnie sondaże?
15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne w Polsce. Wybierzemy 460 posłów do Sejmu i 100 senatorów. Z przeprowadzonego po poniedziałkowej debacie sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że na Zjednoczoną Prawicę głos oddać chce 33,8 proc. badanych, a na Koalicję Obywatelską 28,1 proc. respondentów.
Ostatnie miejsce na podium zajęła Lewica z wynikiem 10,2 proc., a Trzecia Droga uzyskała 9,4 proc. głosów. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą opowiedziało się 8,4 proc. ankietowanych.
Na Bezpartyjnych Samorządowców głos zadeklarowało 1,9 proc. badanych, a na ugrupowanie Polska Jest Jedna – 0,4 proc. 7,8 proc. badanych nie wiedziało na kogo odda głos. Chęć udziału w wyborach deklaruje 66,9 proc. badanych.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści
Obowiązek czy przywilej? Głosując, wpływamy na przyszłość Polski
Badania pokazują, że to, czy pójście na wybory uznawane jest za obywatelski obowiązek, czy też nie, ma związek z wiekiem badanych – im młodsi badani, tym częściej odrzucają ten pogląd. Ostatnie dni przed wyborami warto poświęcić na rozmowy z osobami niezdecydowanymi lub sceptycznie nastawionymi do wyborów. Wspólnie przeanalizował to, jak żyło nam się kiedyś, jak żyje nam się teraz i jak może nam się żyć w przyszłości.
Zachęcam Was również do tego, aby świadomie wybrać ugrupowanie, na które oddacie głos. Przez polityków i media nasze społeczeństwo jest coraz bardziej spolaryzowane. Zamiast bezmyślnie iść za stadem, niczym baran, zapoznajcie się z programami wszystkich partii. W podjęciu decyzji mogą pomóc Wam również specjalistyczne testy badające polityczne preferencje. Bezpłatnie możecie zrobić to np. za pomocą ankiety “Latarnik Wyborczy” Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Przede wszystkim jednak pamiętajmy o wzajemnym szacunku. Wybory to święto demokracji. Nieważne kto je wygra, w niedzielę wieczorem podajmy sobie rękę i wspólnie wznieśmy toast za przyszłość Polski. W polskim mieście każdy może być sobą – możesz głosować na PiS, PO, Lewicę, Trzecią Drogą, Konfederację, Bezpartyjnych Samorządowców lub Polska Jest Jedna. To Twój głos, Twój wybór.
Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco
Oto kilka powodów, dla których warto iść na wybory:
- To nasz obowiązek obywatelski. Prawo do głosowania jest przywilejem, który powinniśmy wykorzystywać. Nie idąc na wybory, rezygnujemy z możliwości wpływania na przyszłość naszego kraju.
- To nasza szansa na zmianę. Wybory to okazja do wyrażenia swojego niezadowolenia z obecną władzą i wybrania kandydatów, którzy będą reprezentować nasze interesy.
- To nasz głos. Oddając głos, wysyłamy jasny sygnał, że jesteśmy zainteresowani sprawami publicznymi i chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju.
Wybory to nie tylko obowiązek, ale także przywilej. To szansa na to, by dać wyraz swojej opinii i mieć wpływ na przyszłość naszego kraju. Warto z niej skorzystać.
Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do wyborów:
- Dowiedz się, kto kandyduje i jaki ma program wyborczy. Możesz to zrobić, czytając informacje w mediach, na stronach internetowych kandydatów lub uczestnicząc w debatach wyborczych.
- Zastanów się, jakie są Twoje najważniejsze priorytety. Na co chcesz zwrócić uwagę przy wyborze kandydatów?
- Głosuj świadomie. Nie głosuj na “mniejsze zło”, tylko na kandydata, którego program wyborczy jest Ci najbliższy.
Pamiętaj, że każdy głos się liczy!
Kamil Starczyk