STYL ŻYCIATOP

Uświęcenie chwili. Jak być tu i teraz? Sprawdź 7 sposobów

Jak być tu i teraz? Doświadczanie chwili obecnej ma dobroczynny wpływ na nasz stan emocjonalny, relacje międzyludzkie oraz zdrowie. Potwierdzają to badania naukowców z całego świata. Od czego zacząć? Przedstawię Ci kilka swoich patentów.

Warto znaleźć w ciągu dnia kilka minut na to, aby zatrzymać się, wyciszyć, nie myśleć, zanurzyć się w tu i teraz. W czasach, w których przyszło nam żyć, pamiętaj, aby dbać nie tylko o ciało. Równie ważne jest, aby regularnie doładowywać baterie duszy i umysłu. W dobie błyskawicznego przepływu informacji karmimy naszą głowę zbędnymi bodźcami, co skutecznie utrudnia doświadczanie chwili, która trwa właśnie teraz.

Zrób teraz pauzę i zatrać się w trwającej chwili. Dlaczego czytasz ten artykuł? Co teraz czujesz? Czego oczekujesz?

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Facebooku i dyskutuj z innymi czytelnikami

Być tu i teraz. Jak to zrobić?

Gdybym zadzwonił do Ciebie o dowolnej porze i zapytał “o czym myślisz”, zapewne usłyszałbym, że rozmyślasz o tym, co będzie i o rzeczach, które masz do wykonania. Równie często, co o przyszłości, rozpamiętujemy przeszłość, karmiąc się ponownie niepotrzebnymi emocjami. A kiedy ostatni raz świadomie przeżyłeś/aś trwającą chwilę?

O czym myślisz, gdy jesz śniadanie? Rozkoszujesz się kęsami i ich smakiem? Czy stresujesz się na myśl o dziesiątkach maili, na które musisz dziś odpowiedzieć?

Nie ma nic złego w planowaniu czy wspominaniu, ale jest na to odpowiedni moment. A jeżeli w Twoim życiu jest więcej momentów, w których żyjesz tym, co było lub będzie, zamiast tym, co jest, może mieć to negatywne skutki.

Na początek proponuję Ci proste zadanie. Podczas najbliższego posiłku nie rozmyślaj o tym, co było i będzie, ale o tym, co jest teraz. Wyłącz telewizor, włącz ulubioną muzykę lub pozostań w ciszy. Jedz powoli i próbuj rozpoznać w każdym kęsie smaki wszystkich składników i potraw.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Instagramie i nie przegap nowych treści

Przeżyć świadomie trwającą chwilę. Jakie przynosi to korzyści?

Pełna świadomość swoich aktualnych emocji i potrzeb wpłynie pozytywnie zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Bycie tu i teraz może pomóc osobom, które doświadczają stresu, napięcia emocjonalnego, a nawet przewlekłego bólu. Dlaczego tak się dzieje?

Pozytywnie wpływa na nas już sama świadomość, że w każdej chwili możemy spróbować poprawić swoje samopoczucie. Możemy wypracować w sobie umiejętność świadomego zarządzania swoimi myślami, kierując na to, co faktycznie teraz się dzieje, a nie było lub będzie. Będąc tu i teraz łatwiej zrozumiemy potrzeby naszego umysłu i ciała.

Poprzez świadome przeżywanie chwili możemy także nauczyć się osłabiać lub całkiem eliminować pierwotne instynkty, niekorzystne dla nas nawyki i zachowania.

Ile razy po zrobieniu czegoś, dochodziłeś/aś do wniosku, że można było zachować się inaczej, ale kierował Tobą jakiś impuls? Przypomnij sobie taką sytuację, przeżyją ją raz jeszcze, zamknij ją i nie wracaj już do niej. A gdy następnym razem będziesz w podobnej sytuacji, zatrzymaj się, bądź tu i teraz. Postąp właściwie, tak jak Ty chcesz, a nie tak, jak nakazuje Ci impuls.

Wpolskimmiescie.pl – obserwuj na Twitterze i bądź na bieżąco

Uświęcenie chwili. 7 sposobów na bycie tu i teraz

Trudno świadomie przeżywać trwającą chwilę, gdy na telefonie co chwilę pojawia się nowe powiadomienie, pasek w TV alarmuje o kolejnym gorącym newsie, a zlew czeka po brzegi wypełniony naczyniami do umycia. Przedstawiam Ci kilka moich trików na to, aby zapanować nad gonitwą myśli i skupić się na tym, co teraz.

Wyłącz telefon – do jednego z posiłków, lektury, popołudniowej herbaty, chwili z bliskimi, snu. Telefon ma być narzędziem, które ułatwia nam życie. Nie bądź jego niewolnikiem.

Zamknij oczy i “pozamykaj” myśli, które kotłują Ci w głowie. Zamknij wspomnienia, którymi żyjesz i odłóż plany na jutro. Otwórz oczy i skup się na sobie tu i teraz. Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz?

Przytul drzewo i wsłuchaj się w odgłosy natury. Zwiększysz poziom hormonów oksytocyny, dopaminy i serotoniny. Pozytywnie się nastroisz, zredukujesz stres i wyciszysz się.

Zanurz się w wodzie – w wannie, jeziorze lub pod prysznicem. Zmyj z siebie myśli o wczoraj i jutrze, bądź tu i dzisiaj. Skup się na swoim ciele. Powoli i z namaszczeniem masuj palec po palcu i każdy fragment swojej skóry.

Spędź czas ze zwierzakiem – swoim, zabierz na spacer pupila znajomego lub odwiedź samotnego kundelka z w pobliskim schronisku. Kontakt ze zwierzętami sprzyja rozwojowi emocjonalnemu.

Porozmawiaj z Bogiem lub pomedytuj – nie musisz odmawiać znanych na pamięć modlitw. Doceń i podziękuj za to, co masz tu i teraz. Pobądź w ciszy w towarzystwie Boga.

Codzienny rytuał – zaplanuj sobie codzienną rutynę, która będzie czasem tylko dla Ciebie. Może być to poranny napar energii i zdrowia. Kawa na balkonie. 20 minut z ciągle odkładaną na później lekturą. Powtarzaj to codziennie o tej samej porze, aż wejdzie Ci to w nawyk.

A teraz wycisz telefon. Pobądź tu i teraz. Jak się czujesz? Daj znać na FacebookuInstagramie lub Twitterze.

Kamil Starczyk